Tanszék története

GONDOLATOK HUNFALVY JÁNOS ÉLETMŰVÉRŐL NÉHÁNY XIX. SZÁZAD KÖZEPI FÖLDRAJZI IRÁNYZAT TÜKRÉBEN

Írta: Dr. Szabó József 

 

"A Hunfalvy-kérdés"

Hunfalvy földrajzi programja

Hunfalvy nagy monográfiái

Hunfalvy az egyetemen

Az alkalmazott földrajz előzménye!

Hunfalvy Jánosra rendszerint évfordulók kapcsán szoktak emlékezni. Végiggondolva életpályája főbb állomásait, azt kell megállapítani, hogy 1985 nem kínál sem-miféle jeles alkalmat munkásságának felidézésére. Hacsak arra nem gondolunk, hogy a 15 éves cipszer fiú, Hunsdorfer János 1835-ben (tehát 150 éve) hagyja el először szűkebb pátriáját, a Szepességet, hogy a miskolci evangélikus gimnáziumba iratkozva magyarul kezdjen tanulni. Bizonyosan nem a legfontosabb mérföldkő ez a tudós életében, de alkalmasint az első lépés azon az úton, amely a Tátra alji Nagyszalók jobbágyfiából, Hunsdorferből magyarságára büszke Hunfalvyt csinált.

A dátumokkal játszadozva talán arra is felfigyelhetünk, hogy az élete alkonyán járó professzor egyik utolsó jeles tanulmánya éppen 100 éve látott napvilágot a Budapesti Szemlében: ebben az Alföld folyóiról értekezik (HUNFALVY J. 1885). ír tehát az Alföldről, amelynek természeti képét valamennyi magyar táj közül a legsokrétűbben és leghangulatosabban festette meg Egyetemes földrajza akkor már nyomdában lévő II. kötetében, és ismét elmondja szigorú véleményét a magyarországi folyószabályozásokkal kapcsolatban.

Ez a téma élete utolsó évtizedében különösen izgatta, s több vitairatnak is beillő tanulmányban igyekezett a kérdés földrajzi aspektusait megvilágítani. Szinte jelképes, hogy utolsó, életében megjelent munkája is a vízszabályozás kérdését taglalja (HUNFALVY J. 1888).

Hunfalvy élete egyébként annyira tálcán kínálja a véletlen, de életműve lényegével összefüggő dátumpárhuzamokat, hogy szinte lehetetlen eltekinteni ismételt felidézésüktől. Arra a különleges egybeesésre gondolok, hogy a földrajz első magyar egyetemi tanárának születése évében, 1820-ban foglalta el a berlini egyetemen Németország akkor alapított első földrajzi tanszékét az a Karl Ritter, akinek nagy hatású ún. összefoglaló földrajzi irányzatát Hunfalvy későbbi geográfus pályáján munkássága vezérfonalának tekintette. Ritter geográfiájának elemzését választotta akadémiai székfoglalója tárgyául 1859-ben – újabb véletlen! –, mindössze két hónappal Ritter halála előtt.

Hunfalvy életműve jelen felidézésének terjedelmi korlátai nem teszik lehetővé az életút és a munkásság részletes bemutatását, a legfontosabb események és a legjelentősebb művek viszont elég széles körben ismertek. Meg kell elégednünk ezért néhány olyan gondolat felvetésével, amelyek a ma már keveset emlegetett, de azért még létező „Hunfalvy-kérdés” megválaszolásához segíthetnek.

A „Hunfalvy-kérdés”

Hunfalvy életművének objektív megítélését – amelynek segítségével azt a magyar (és az európai) geográfia fő fejlődési vonalába megnyugtatóan lehetne elhelyezni – nézetem szerint egyebek között főleg két körülmény nehezítette: eleinte (életében és halála után egy ideig) a feltétlen, versenytárs nélküli tekintély, később pedig mindinkább a nagy elődöknek kijáró tisztelet. Az a fajta tisztelet, amelynek ápolásával voltaképpen egy tudomány önmagát is erősíti, amelyből tartást igyekszik meríteni. Így érthető, hogy a Hunfalvy-méltatások zömének hangvétele többnyire az életmű külsődleges jegyeinek az előtérbe állítása irányába tolódott el. Kétségtelen, hogy az hálás téma volt. Hiszen ennek az életműnek az arányai valóban impozánsak. Gondoljuk csak meg! Legalább 35 önálló kötet, köztük a három legnagyobb lélegzetű (A magyar birodalom természeti viszonyainak leírása, az Egyetemes földrajz, az Egyetemes történelem) háromszor három kötetben több mint 5000 oldalon, valamint 150-200 különböző tanulmány, cikk, könyvismertetés, fordítás stb. (KELETI K. 1891). S ha csak a legismertebbekre gondolunk, ma is nyugodt lelkiismerettel elmond-hatjuk: a maguk idejében hézagpótló munkák voltak. Az Akadémia Hunfalvy felé intézett kérdését – hogy ti. írja meg az egyetemes földirat kézikönyvét – a reális szükséglet diktálta. Meg kellett már születnie, ha még oly hiányos előmunkálatok összegzéseként is Magyarország leíró földrajzi összefoglalásának, és később pedig az egész Föld „egyetemes földrajzának". Senki sem állíthatná (nem is állította), hogy Hunfalvy ezeket a nagyszabású freskókat (valóságos olajfestménynek nevezte MÁRKI S. 1889-ben) nem az elérhető források teljességének óriási munkabírásra valló egybegyűjtésével alkotta. Hatalmas teljesítmény volt ez!

S Hunfalvy életében akadémiai taggá választása után úgy követték egymást az egész magyar geográfia szempontjából is fontos események, hogy azok számbavétele és értékelése akárhányszor elvonta a figyelmet a tudományos címek, rangok és elismerések hátterében folytatott munka elmélyült vizsgálatától. Ez egészében véve érthető is, hiszen olyan tudománytörténetinek is tekinthető fordulópontok ezek, amelyek először jelentették a földrajztudomány hivatalos elismerését. A hivatalos elismerés pedig – ha önmagában nem is teremt tudományt, de feltétlenül alapokat biztosít a kibontakozáshoz. Hunfalvy révén először (és sokáig utoljára) lett földrajzos tagja az Akadémiának, az egyetemen tanszéket kapott a földrajz, bár az elismerés „sokkal inkább szólt a tudósnak, mint meghatározni oly nehéz diszciplínájának" – írta később joggal TELEKI P. (1922).

Hunfalvy volt a Magyar Földrajzi Társaság megszervezésének motorja, és az első, majd élete végéig mindig újraválasztott elnöke. Ő képviselte a magyar földrajzot külföldön – sok nyelvet kiválóan beszélő diplomata módjára. S nem utolsó sorban életműve terjedelmének mintegy 30%-a alapján kimagasló helye van a magyar statisztika fejlődésében, számon tartják őt etnográfusaink és történészként sem ismeretlen a neve. Akadémiai taggá választását pl. nyilvánvalóan történészi teljesítményének köszönhette, s élete egyik legtitokzatosabb fordulata, hogy a történész Hunfalvy – úgyszólván földrajzi előzmények nélkül – a „Földirat" állásáról értekezik akadémiai székfoglalójában (HUNFALVI J. 1859).

Programadás ez a székfoglaló a magyar geográfia számára, de egyúttal nyilvánvalóan feladatkitűzés saját maga részére is. Mert pályája alapján világos, hogy Hunfalvy annak az alig felmérhető földrajzi tudásnak, amelyet élete végen sajátjának mondhatott, óriási többségét 40 éves kora után szerezte – autodidakta módon. De hogyan is szerezhette volna másképpen? Hisz az első magyar földrajztanári nemzedéket majd éppen ő kezdi képezni jó 10 év múlva!

Hunfalvy földrajzi programja

Természetesen nem szabad szó szerint értelmeznünk Hunfalvy azon kifejezéseit, hogy ő a földrajztudomány magyarországi meghonosításán fáradozik, hiszen a földrajznak volt jeles, ha nem is eléggé ismert magyarországi múltja. De értelmezhetjük akár szó szerint azt a programot, amely Humboldt és Ritter geográfiai nézetének „meghonosítására" vonatkozik. Mert e fontos, alig túlértékelhetően fontos földrajzi gondolkodás akkor idehaza még tényleg szinte ismeretlen, hiszen Humboldt és főleg Ritter megismertetése is főleg Hunfalvynak köszönhető. Humboldt – mint Hunfalvy többször megfogalmazta – a természet, Ritter pedig a történelem oldaláról közeledett a földrajzhoz, s maga mindig hangoztatta, hogy mindkettőre szükség van. A földrajzosnak a „természetbúvárok vállaira" kell állnia, és Ritter módjára a természet és a történelem sokoldalú összehasonlításával kell kimutatnia, hogyan hat a – modern kifejezéssel – földrajzi környezet a társadalom fejlődésére.

Ismeretes, hogy a ritteri geográfia filozófiai alapja mélységesen idealista, sőt teleológikus (HUNFALVY J. 1873). A Föld „az isteni bölcsesség kijelentése látható világ alakjában”, a legfőbb célszerűség tárháza, amely úgy van teremtve, hogy rajta az emberi nem elterjedhessen és fejlődhessen, jellege és adottságai így meghatározóak a társadalom fejlődésére. A földrajznak tehát ezért kell a Földet vizsgálnia minden természeti jelenségével, az azok közötti kapcsolatokkal egyetemben (összehasonlítások), és levonni a vizsgálatokból a törvény-szerűségeket. Szélsőséges földrajzi determinizmusnak minősíthetjük ezt az elvet még akkor is, ha Ritter, és így Hunfalvy sem tagadta, hogy magának a társadalomnak is van visszahatása a földre, legfeljebb azt alárendelt jelentőségűnek tartotta, és összehasonlító földrajza tárgykörébe gyakorlatilag nem is vonta be.

Ennek az alapelvnek a tévedéseit és korlátait ma már nem szükséges bizonyítani. De szükséges hangoztatni, hogy létezett, mint logikusan felépített, a földrajzi vizsgálatok számára irányt mutató alapelv, s nem szabadna hallgatni arról, hogy helytelen kiindulása ellenére tartalmazott olyan részeket, eljutott olyan következtetésekhez, amelyek ténylegesen megtermékenyíthették a földrajztudományt.

Az összehasonlító földrajz tehát – legalább célkitűzései szerint nem elégszik meg a földrajzi tények leltárszerű összegyűjtésével, hanem elvárja a kapcsolatkeresést, a törvényalkotást. Ez a tény pedig óriási változást jelentett az akkor már jó 100 esztendeje az államismék minden földrajzi néző-pontot nélkülöző anyaghalmazába temetkező földrajz szempontjából. Nem vitás, hogy a földrajz nem merülhet ki a ritteri összehasonlítások alkalmazásában, legfőképpen nem akkor, ha pl. a földfelszínt alapvetően csak mint geometriai jelenséget (vízszintes és függőleges tagoltság) elemzi, s nem, vagy alig vesz tudomást annak állandó változásáról, s azt nem mint egy állandó fejlődés pillanatnyi állapotát tekinti. De ugyanakkor az összehasonlítás elvével mégiscsak az „oknyomozás" irányába szorította az akkori időben földrajz v. földirat néven is-mert, mindenféle összefüggéstől elzárkózó, recitáló államleírásokat.

Grandiózus méretű „Erdkunde-ja” (RITTER, K. 1822 1855) alapján joggal mondták Ritterről, és nagy összefoglaló földrajzi munkáit olvasva mi is joggal mondhatjuk Hunfalvyról, hogy művében nem tudott a célkitűzések magaslatára emelkedni.

Hunfalvy nagy monográfiái

Hunfalvy mindkét Magyarországa (1863-65, 1886) valósággal roskadozik az ország természeti viszonyait bemutató (de első ízben összefoglalt) adathalmaz súlyától, s bárki kezébe véve a vaskos köteteket, megállapíthatja, hogy bizony azokból jórészt meg a ritteri értelmű összehasonlítások is hiányoznak.

Valóban arról lenne tehát szó, amint azt FODOR F. mondja, hogy Hunfalvy művei bizonyos értelemben az államismék folytatásai lényegesen kibővített (a természet felé bővített) tartalommal, amelyekben a leírások most már szigorú térbeli keretet kaptak, s ahol nem teljesen sikeres kísérlet történt az országterület természeti alapon való felosztására s tárgyalására?

Tény, hogy e művei alapján Hunfalvyhoz joggal illeszthetjük az „enciklopédikus" jelzőt. A hatalmas, sokrétű anyag áttekintése valóban enciklopédikus tudást igényelt, és jobbára megmaradt az összeállítás szintjén. Viszonylag kevés e művekben az olyan részlet, amely az olvasóban a földrajzi szintetizálásra való törekvés érzését ébreszti (főleg az Alföld kapcsán lehet ilyet érezni – igaz itt használhatta Hunfalvy a legjobb forrásokat, így Szabó József műveit). Jó néhány helyen akadhatunk olyan részekre is, amelyek szerkezetében és tartalmában az államismék minden földrajzi összefüggéstől távolálló hagyománya kísért. (De vajon ki tud úgy kilépni egy korszakból, hogy annak gondolatvilága – akár véletlenszerűen is – ne merüljön fel olykor látóhatára peremén?)

Egészében azonban e Hunfalvy monográfiák semmiképp sem rokoníthatók az államismékkel. Az első komoly leíró földrajzi munkák ezek nálunk, amelyek magukon viselik egyrészt az akkor még igen hiányos földrajzi részkutatások visszahúzó bélyegét, másrészt szerzőjüknek a természet genetikus szemléletétől alapvetően távolálló földrajzi felfogását tükrözik. Az is tény, hogy Hunfalvy maga sem volt analitikus természetkutató, s így az összegyűjtött anyaghoz saját vizsgálataiból nem tehetett sokat hozzá.

Az önálló részvizsgálatok hiányát is gyakran észrevételezik a Hunfalvy méltatók. De abban is igazuk van, hogy a múlt század közepén ez általános jelenség volt az egész európai földrajzban, mint ahogy magának a földrajznak a lényegét is sok vonatkozásban másképp értelmezték. A Föld felfedezését mintegy befejező kutató expedíciók korszaka ez, s a földrajzi folyóiratok tanulsága szerint a kor geográfus közvéleménye ezek ismertetését tartotta a földrajz egyik legfontosabb – egyebeket háttérbe szorító feladatának. A földrajzi jellegű részkutatások, amelyek révén – legalábbis a földrajz természeti részében – később a genetikus szemléletmód is megjelent, valójában a földrajzon kívül (főleg a dinamikus geológiában) folytak. Földrajzi behatolásukat talán a leginkább Richthofen életműve jelképezi, amely a 70-es években hozza első igazi „földrajzi gyümölcseit”. S hadd idézzük fel, hogy Richthofen kínai utazásának legfontosabb általános természet föld-rajzi eredményeit nálunk Hunfalvy fordításában ismerheti meg a geográfia iránt érdeklődő közvélemény – mégpedig közvetlenül megjelenése után (HUNFALVY J. 1877b).

Föltétlenül szeretném itt kifejteni azt a meggyőződésemet, hogy Hunfalvy a geo-gráfiái gondolkodás, a földrajzi szemlélet hazai terjesztése és fejlesztése irányába nem a nagy monográfiával tette a legtöbbet. Ezek az országot részletes alapossággal bemutató munkák mégiscsak a nagyközönségnek készültek, s közreadásukkal első-sorban az ország földjének az addiginál sokkal melyebb megismerése vált lehetővé.

Hunfalvy az egyetemen

Nem feledhetjük azonban, hogy Hunfalvy egyúttal – 18 éven át – egyetemi tanár is volt, s az egyetemen olykor több mint 100 hallgatónak adott elő heti 5-10 órában a földrajz legkülönbözőbb részproblémáiról. Ezekre az előadásokra fel kell figyelni, hiszen ezek anyaga döntötte el, hogy az egyetemről kikerülő nemzedékek milyen föld-rajzi szemlélettel léphetnek az „életbe”. Szerencsés körülmények folytán több kéz-írásos egyetemi jegyzet is fennmaradt a professzor előadásairól (lásd az irodalomjegyzékben). Ezeket a jegyzeteket végigtanulmányozva megállapítható, hogy Hunfalvy egyetemi előadásai során jutott a föld-rajzi gondolkodás legmagasabb szintjére. Jegyzetei arra mutatnak, hogy itt nemcsak a ritteri összehasonlító földrajzból levezethető geográfiai összefüggéseket foglalta össze igen kimerítően, de az ezen túlmutató leg-újabb irányzatok és eredmények bemutatására is vállalkozott. Régi és újabb nézeteket állított egymás melle; összevetett és véleményezett. Sokszor olyan jelenségeket elemzett részletesen, olyan problémákról fejtette ki elképzelését, amelyeket a nagy leíró munkáiban nem is említ, s az olvasó azok alapján joggal hihetne őt tájékozatlannak ezek tekintetében. Ezek a generációformáló előadások teljességgel kizárják Hunfalvy életművének és az államismék korszakának bármiféle párhuzamosítását!

Hunfalvy egyetemi működése kapcsán szeretnék utalni egy olyan problémára, amelynek megválaszolásával tudománytörténetünk mindmáig adós. Az 1872-ben alapított második magyar egyetemen, Kolozsváron már 1874-ben földrajzi tanszék léte-sült. Ez a magyar földrajz megerősödésének és fejlődésének újabb távlatait nyitotta meg. Kolozsváron azonban negyed évszázadon át a földrajz terén lényegében nem történt semmi. A professzorrá kinevezett Terner Adolf érdemleges földrajzi tevékenységet nem folytatott, s továbbra is a pesti tudományegyetem maradt a hazai földrajz egyetlen bástyája. Itt nagy valószínűséggel egy különleges lehetőség úszott el földrajzunk fejlődése szempontjából, és ebben nyilvánvalóan nemcsak a fiatal egyetem gyermekbetegségei – amelyek szép számmal léteztek – és a két egyetem közölt folyó, olykor éles polémia, hanem ezen túlmenően a tudomány általános érdekei fölé emelkedő személyi kérdések is sajnálatos szerepet játszottak.

Az alkalmazott földrajz előzménye!

Végül – a terjedelmi keretek miatt – röviden arra is szeretnék utalni, hogy Hunfalvy földrajzi munkássága szorosan összekapcsolódott a társadalmi tevékenységével. Néhány természetföldrajzi részkérdésben, főleg az éghajlat–erdők–vízszabályozások témakörében, tevékenysége lényegében kimerítette az „alkalmazott földrajz" fogalomkörét. Mintegy 20 olyan tanulmányát ismerjük, amelyekben ezeknek a kérdéseknek az elméleti alapjait azzal az igénnyel és céllal igyekezett tisztázni, hogy a múlt századi legfontosabb, és hatásaiban mai napig is érvényesülő magyarországi természetátalakító munkák a lehető legtöbb gazdasági haszonnal járjanak. Nem kétséges (napjainkban pedig igazán nem), hogy a természeti folyamatokba való emberi beavatkozások nem tervezhetők csak mérnöki-műszaki szempontok alapján. Azok várható hatásaira nézve a földrajznak is el kell mondania véleményét. És Hunfalvy ezt nálunk 100 esztendővel ezelőtt már megtette. Életműve tehát nem jelentett elefántcsonttoronyba zárkózó földrajztudományt. Nem ő tehetett róla, hogy sokszor hangoztatott fenntartásai (pl. az árvízvédelmi munkák helyes módját és sorrendjét illetően) nagy közéleti tekintélye ellenére sem találtak sokszor meghallgatásra, s bizonyára elengedte volna 1879 márciusában a drága elégtételt, amely Szeged pusztulásával adatott meg neki. „A Tisza szabályozása már ennyi meg ennyi milliót nyelt el... az egykori ártér egy része félig-meddig biztosíttatott ugyan, de helyében olyan vidékek szenvednek a vízveszélytől, amelyek azelőtt teljes biztonságban voltak, s mikor kissé rendkívüli az idő-járás, nagy hóolvadások, nagy esőzések állnak be, itt is, ott is töltésszakadások történnek, s nyakra-főre toldozgatni-foltozgatni kell a megsérült töltéseket, sőt egyes helyiségeknek pl. Szegednek, minden tavasszal rettegniük kell, hogy végképp elpusztulnak” – írta (1877a).

Végezetül úgy gondolom: e kiadvány nyújtotta fórumot is meg kell ragadnunk azért, hogy felhívjuk a figyelmet nagy elődünk munkásságának néhány olyan oldalára is, amelyek kevéssé hozzáférhetők, s így kevéssé ismertek; vagy hozzáférhetők ugyan, de a nagy monográfiák árnyékában túlontúl meghúzódnak. Így olykor az lehet az érzésünk, hogy a nagy terjedelmű életmű egyes – egyébként nem kicsiny teljesítményeinek – túlzott reflektorfénybe állításával magának az egész életműnek a valós értékei tekintetében támasztunk akaratlanul is meg nem érdemelt kétségeket.

 

CHOLNOKY JENŐ RÖVID ÉLETRAJZA

Írta: Gábris Gyula

Rövid életrajz

Cholnoky Jenő kínai utazása 1896-1898 között

Válogatás műveiből 

Cholnoky Jenő (1870-1950) alapképzettsége szerint mérnök volt, de Lóczy Lajos hatására a természeti földrajz felé fordult, ahol jól kamatoztathatta műszaki ismereteit is. Később saját maga írta, hogy a “mérnöki tudás a geográfiában megbecsülhetetlen”, mert e nélkül “különösen természeti földrajzi tanulmányokat alig lehet végezni”. Kutató munkájának első nagyszabású eredményei a Balaton tudományos tanulmányozásához kapcsolódnak. Egzakt (fizikai) módszerekkel dolgozva ma is helytálló magyarázatát adta a tó vízszintváltozásainak, az állóhullámok jelenéségének, a víz színtüneményeinek, valamint a jég mechanizmusának. 

Legkedvesebb munkaterülete azonban a geomorfológia volt: a felszínalaktan csaknem minden ágában jelentőset alkotott, miközben elsőként állított fel felszínfejlődési modelleket (magyarázatokat) a Kárpát-medence különböző tájairól. Kiemelkedő a folyóvízi erózió kutatása terén elért több eredménye: a folyók szakaszjellegének meghatározása, a teraszképződés magyarázata, a Duna és mellékfolyói teraszrendszerének első szintézise. Az Alföld tudományos kutatásának programja keretében alkotta meg a futóhomok mozgásának törvényeiről szóló alapvető írását, és nevéhez fűződik a felső pliocén kori defláció szerepének felismerése a hazai tájak kialakulásában. Nemzetközi viszonylatban is az elsők között magyarázta a fagypoligonok képződésének mechanizmusát. Jelentőset alkotott a lejtők, a lejtős folyamatok (suvadások) kutatásában, s kiemelkedő a karsztmorfológiai munkássága is. Szerteágazó kutató és oktató munkájának gyümölcse az első magyar nyelven írt geomorfológia könyv. A XIX. század végi kínai utazása alapján (egyetemi) geográfusaink között egyike az utolsó explorátoroknak. 

Ötvenhárom nagyobb munkája (könyv) mellett 160-nál több szakcikket írt. Az egyetemi hallgatók száma az Ő professzorsága idején volt a legmagasabb a földrajz szakon az első 130 év alatt. Számos nemzetközi földrajzi kongresszuson vett részt előadásokkal; az angol Földrajzi Társaság is tiszteleti tagjául választotta. Cholnoky Jenő szellemi hagyatéka a magyar földrajz talán legsokoldalúbb, leggazdagabb részét képezi. 

A magyar geográfia egyik kiemelkedő alakja, Cholnoky Jenő, kétségkívül a szakma legszínesebb egyénisége volt. Hatalmas, enciklopédikus műveltsége túl a geográfia csaknem minden ágán, kiterjedt a történelem, a néprajz mellett bizonyos mértékig a természettudományokra, sőt – eredeti végzettsége alapján – a műszaki tudományokra is. Mindezeken túl a szavak, a toll és az ecset mestere, művészi vénával megáldott művelője is volt. Különös kapcsolatteremtő érzéke vezette a hazai társadalmi életben, amikor mintegy tucatnyi tudományos vagy népszerű társaság vezető tisztségviselője, igen gyakran elnöki pozíciót betöltő vezetője volt. 

Cholnoky oktatói tevékenysége döntő mértékben a budapesti egyetem Földrajzi Intézetéhez kapcsolódik. 1894 őszén került a Szerb utcában levő Intézetbe Lóczy Lajos mellé asszisztensnek (tanársegédnek). Kínai utazásáról hazatérve 1899-ben adjunktusi kinevezést kapott, majd habilitálva magántanár lett. A kolozsvári Ferenc József Egyetem megüresedett Egyetemes Földrajz Tanszékére benyújtott pályázatát elfogadva, 1905 elején egyetemi tanári kinevezést kapott Erdélyben. 1908-ben, Lóczy távozásakor ugyan megpróbált visszakerülni Pestre, de végül Czirbusz Géza nyerte el tanszéket. A vesztes világháború eredményeképpen Kolozsvárra bevonuló románok 1919 októberében kiutasították. Jóllehet 1920-tól már oktatott, hivatalosan mégis csak 1922-ben foglalta el Lóczy valódi örököseként a budapesti Pázmány Péter Egyetemen a földrajzi katedrát, ahonnan 1940-ben, hetven éves korában vonult nyugdíjba. Összesen tehát 46 évig tanított a felsőoktatásban, s ebből 30 évet a budapesti egyetemen. 

Az egyetemi tudományos előadásai generációkkal ismertették meg a földrajzot, és nemcsak a szakmai közönséggel, a földrajzos hallgatókkal. A hatvanas évek végén még találkoztam olyan idős körzeti orvossal, aki élvezettel mesélt arról, hogy egyetemista korában orvostanhallgató létére felvette Cholnoky óráit, melyeknek szorgalmas látogatói voltak a 

medikusok, a mérnök- és jogászhallgatók is. Az Uránia moziban vasárnap délelőttönként tartott, vetített képekkel illusztrált előadásai társadalmi esemény számba mentek. Élvezetes stílusban megírt, de a tudományos ismeretterjesztés szigorú feltételeinek is megfelelő könyvei bestsellerként minden művelt ember könyvtárában megtalálhatók voltak. 

Cholnoky Jenő kínai utazása 1896-1898 között

Geográfus számára az utazás, földrajzi ismeretek személyes megtapasztalása életszükséglet. Különösen ez volt a XIX. sz. végén, de még a XX. sz. első felében is, amikor sokkal nehezebben lehetett információkat szerezni közelebbi, hát még távolabbi világokról. Természetesen vonatkozott ez az akkori magyar geográfusokra is. Példaképpen Lóczy Lajost vehetjük, aki Széchenyi Béla több éves kelet-ázsiai expedíciójának tagjaként beírta a nevét a földrajzi felfedezők nagykönyvébe. Legkedvesebb tanítványa, Cholnoky Jenő, miután tanársegédje, majd adjunktusa lett a pesti Egyetem Földrajz tanszékén, hasonló babérokra vágyott. Lóczy ösztönzésére ő is Kelet-Ázsiát választotta, mint olyan terültet, amely egyre jobban vonzotta az európaiakat, s ugyanakkor nagyon kevés ismeretük volt ezekről a vidékekről. A klasszikus kínai tudományosság akkor már gyenge lábakon állott, modern tudományról pedig még nem lehetett beszélni. Mestere útvonal javaslatot is tett, sőt kutatási programmal is ellátta. Elsősorban vízföldrajzi és geomorfológiai (felszínalaktani) kérdések megoldására buzdította, hiszen eredeti képzettségét tekintve vízmérnök volt, és földrajzi kutatásai kezdettől a geomorfológiára irányultak; kínai tapasztalatai is segítették abban, hogy később a hazai felszínalaktan kiemelkedő személyiségévé, fontos irányzatának megalapítójává váljék. Sajnos neki nem jutott magas pártfogó, aki költségeit biztosította volna, így Cholnoky – mintegy 1500 forinttal a zsebében – küzdelmekkel teli vándorútra kelt 1896. december 3.-án Triesztből, s az Aden – Bombay – Colombo – Szingapur – Hong Kong útvonalon érkezett Sanghaiba. 

Annak ellenére, hogy útja során állandóan pénzzavarral küzdött – többször kénytelen volt kölcsönt felvenni, vagy földtani ismereteit kihasználva szakértői munkát vállalni több-kevesebb fizetésért – valamint rendszeresen időrabló huzavonába keveredett a kínai bürokráciával, igen nagy utat tett meg, melynek során Kína ÉK-i részének változatos tájait ismerhette meg, és nagyszerű leírásokat valamint fényképeket, rajzokat készített. Megismerte a két legnagyobb folyó – a Jang-ce-kiang és a Hoang-ho – alsó szakaszának földrajzi viszonyait, különleges természeti jelenségeit. Tanulmányozta a deltavidék állapotát, az árvizek kérdéseit. A Sárga-folyó szabályozása pedig sok hasonlóságot, s ugyanakkor néhány lényeges különbséget is mutatott a Tisza természeti viszonyaihoz képest. A Góbi pereméig jutva megvizsgálta a mongol puszták homokformáit és fontos megfigyeléseket tett a homokmozgás törvényszerűségeiről. Az ún. lösztartományokra jellemző löszképződést és a löszkőzet tulajdonságait is alaposan tanulmányozta. Mandzsúriába is eljutott kerülő úton – Nagaszaki és Vlagyivosztok érintésével hajón – ahol az aranybányászatban hasznosította ásványtani és geomorfológiai ismereteit, megteremtve továbbutazásának anyagi feltételeit. 

Széles érdeklődési körének megfelelően Cholnokyt a szűkebb értelemben vett földrajzon kívül érdekelte a kínai építészet, a közlekedés hagyományos formái, a csatornarendszer és működése, a településviszonyok – összefoglalóan azt mondhatjuk, hogy minden, ami az ember és a táj kapcsolatát jelentette. Igen részletes és éppolyan szakszerű, mint – mondhatjuk – művészi rajzokkal illusztrált naplót vezetett. Kocsival, hajóval megtett útjain kívül sokat járt terepen – kb. 6000 km-t tett meg gyalog a naplója szerint – amikor részletes helyszíni megfigyeléseit végezte. 

Érdekes megnézni, hogy Cholnoky élete végén mit tartott maradandónak kínai utazásának eredményei közük: 

A Cien-tang-kiáng folyó torkolatában és a Hang-csou-öbölben jelentkező özönárról, vagyis átbukó hullámmal berohanó dagályról először készített fényképeket s ismertette a jelenség lényegét, valamint az ellene való védekezést az öböl északi és déli partján. 

Kimutatta a Hoang-ho óriási (a Földünkön ismert legnagyobb méretű) törmelékkúpját, azt, hogy a folyó ezért változtatja elég gyakran futását, elképzelhetetlen nagy károkat okozva a Kínai-alföldön. 

A mongol puszták természeti és társadalmi viszonyainak tanulmányozása alapján nagyhatású elméletet dolgozott ki az eurázsiai népvándorlások eredetének, okainak magyarázatára. 

Kimutatta, hogy a Huai-hegység a Kuen-lün-hegység legkeletibb tagja, ezzel végződik el a Sárga-tenger partján Földünk egyik legóriásibb hegylánca. 

Vlagyivosztoktól kezdve egészen Szingapurig sikerült több szakaszon meghatározni egy óriási tengeri szinlőt, amelyet az orosz Obrucsev is kimutatott az Ohotszki-tenger partján. Ez Kelet-Ázsia partvidékének általános megemelkedését tanúsítja a pliocén-pleisztocén korban. 

Fölfedezte a nagy kiterjedésű mandzsúriai bazalt-fennsíkot, amely körülbelül akkora, mint a mi Alföldünk. 

Érdekességként megemlíthető egy nem földrajzi jellegű észrevétele, hogy a kínai építőművészet a bambuszból, mint építőanyagból származik. Ez az építőanyag ugyanis másfajta kötéseket kíván, mint a fa: nem lehet csapolni, lapolni és beereszteni. 

Tanulmányútjának eredményeit földrajzi szaklapokban (pl. Földrajzi Közlemények, A Földgömb, stb.), ismeretterjesztő újságcikkekben, folyóiratokban közölte. Kínai élményeiről népszerű formában „A sárkányok országából” című két kötetes munkájában számol be. Talán a legnagyobb hatással mégis egyetemi és Földrajzi Társasági előadásai voltak, hiszen évtizedeken keresztül hallgathatták, és tanulhatták nézeteit, eredményeit azok, akik aztán – mint tanárok – egy felnövekvő nemzedéknek adhatták tovább Cholnoky világlátását.

Válogatás műveiből 

Nagyobb tudományos művek (könyvek): 

  • A Balaton limnológiája. – A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei I. kötet, III. rész. Magyar Földrajzi Társaság kiadványa, Budapest, 1897 

  • A Balaton színtüneményei. A Balaton jege. – Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei I. kötet, V. rész, Magyar Földrajzi Társaság kiadványa, Budapest, 1904 

  • A Balaton hidrográfiája. – Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei I. kötet, II. rész, Magyar Földrajzi Társaság kiadványa, Budapest, 1918 

  • Általános földrajz I-III. – A Danubia kiadása, Pécs 251 p. 1923 

  • A földfelszín formáinak ismerete (Morfológia). – Kir. Magy. Egyetemi Nyomda, Budapest, 1926 

Ismeretterjesztő könyvek 

  • A Föld és élete (világrészek, országok, emberek) I-VI. – Franklin Kiadó, Budapest 

  • A csillagoktól a tengerfenékig I-IV. – Franklin Kiadó, Budapest 

A Föld titkai sorozat – Singer és Wolfner Irodalmi Intézet RT. Budapest 

  • A napsugár diadala 

  • A jégvilág 

  • Az ember drámája 

  • Az egyenlítőtől a sarkvidékig 

  • A tenger 

  • A Föld megismerésének története 

A Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára sorozatban megjelent könyvek: 

  • Afrika I-II. 

  • A sárkányok országából I-II. 

  • A sivatag 

  • A Földközi-tenger 

  • Balaton 

  • Égen, földön 

  • Erdélyi képek 

Értekezések, folyóiratcikkek 

  • A futóhomok mozgásának törvényei. – Földtani Közlöny XXXII. pp. 6-38. 1902 

  • A Tiszameder helyváltozásai. – Földrajzi Közlemények XXXV. pp. 381-405; 425-445. 1907 

  • Az Alföld felszíne. – Földrajzi Közlemények XXXVIII. pp. 413-436. 1910 

  • Előzetes jelentés karszt-tanulmányaimról. – Földrajzi Közlemények XLIV. 1916. 

  • Néhány vonás az Erdélyi-medence földrajzi képéhez. – Földrajzi Közlemények L. pp. 107-122. 1922. 

  • A folyóvölgyekről. – MTA Mathematicai és Természettudományi Értesítő, pp. 101-108. 1925 

  • Davis és a modern morfológia. – Földrajzi Közlemények LVIII. pp. 49-53. 1930 

  • A lejtőkről. – Földrajzi Közlemények LXVII. pp. 1-12. 1939

 

BULLA BÉLA EMLÉKEZETE 

Írta: Marosi Sándor

BULLA BÉLA 1906. szeptember 22-én született Keszthelyen. Középiskolai tanulmányait Keszthelyen, egyetemi tanulmányait Budapesten végezte. Az 1928/29. akadémiai évet a berlini Collegium Hungaricumban töltötte. 1929-től CHOLNOKY JENŐ tanársegéde, majd adjunktusa a budapesti egyetem Földrajzi Intézetében. 1936-ban egyetemi magántanár, 1941 szeptemberében egyetemi nyilvános rendkívüli tanár és az Egyetemi Földrajzi Intézet igazgatója, 1944 szeptemberétől egyetemi nyilvános rendes tanár lett, s mint a természetföldrajz professzora, haláláig a tanítványok százait oktatta és nevelte. Tanárok, kutatók serege vallotta, vallja tanítójának, mesterének. 

Mint kutató tudós is kimagasló egyéniség volt. Neve egy korszakot fémjelez a magyar geográfiában, különösképpen a természetföldrajzban, első renden a geomorfológiában. Életműve egyenes folytatása, magasabb fokon való kiteljesedése annak az egyre felfelé ívelő fejlődésnek, amelynek főbb szakaszai a magyar geográfiában – a nemzetközi színvonallal lépést tartva, annak nem egyszer irányt is mutatva – a megelőző, HUNFALVY JÁNOS, id. LÓCZY LAJOS, CHOLNOKY JENŐ nevével fémjelzett korszakok. Vezető posztjuk azonos jellege ellenére azonban az általuk képviselt szakmai–szellemi központ működése egyénileg különbözött. HUNFALVY Magyarországon a földrajz első professzora a budapesti egyetemen, s mint ilyen nemcsak vezető egyéniség, hanem tudományunk sokoldalú művelője is. LÓCZY főleg geológiai–geomorfológiai, inkább elméleti irányzatot képviselt, s kutatásainak súlypontja a Balaton vidéke és a Közép-Dunántúl volt; eredményei zömmel geológiai természetűek. CHOLNOKY sokoldalúságával ellensúlyozta LÓCZY rendkívül alapos, igen elmélyült elméleti és főként geológiai irányvonalát, s a földrajz valamennyi ágának művelése mellett ragyogóan csiszolt nyelvezetével a geográfiának addigi legnagyobb népszerűsítőjeként ismerték el a maga korában. 

BULLA BÉLA fellépéséig azonban – legalábbis nálunk – már megszűnt a klasszikus értelemben vett unista geográfia; a tudományfejlődés a földrajzban is erős differenciálódásban mutatkozott meg. BULLA, mint a természetföldrajz professzora, még ezen a nagy tárgykörön belül is főleg a természetföldrajz gerincét alkotó geomorfológiát művelte, eredeti klimatológiai, vízföldrajzi stb. kutatásai, publikációi, eredményei kevésbé voltak. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lettek volna elmélyült ismeretei nemcsak az egész természetföldrajzban, hanem az egész geográfiában, sőt a rokontudományokban is. E nélkül ugyanis nem dolgozhatta volna ki nagyszerű és elismert geomorfológiai szintézisét, amelyet összehasonlító, funkcionális, dinamikus geomorfológia szemlélet néven ismerünk, s amely magában foglalja a korábbi évtizedek felszínfejlődési elméleteinek valamennyi haladó jellegű vonásán és eredményén kívül az atmoszféra és a hidroszféra, valamint a szilárd kéreg fejlődési és átalakulási folyamatának a földfelszínre gyakorolt hatását is. Úgyszintén nem írhatta volna meg e nélkül „Magyarország természeti földrajza” c. tankönyvét, amelyben – előző munkái folytatásaként is – igen jól megmutatkozik földrajzi szintézisre képes kiváló tehetsége. Nemcsak szűkebb kutatásterületének, a geomorfológiának, hanem a természetföldrajz minden ágának kitűnő művelője lehetett volna, de mindenekelőtt rendelkezett azzal a nem mindennapi adottsággal, hogy a rokontudományok és a földrajz egyéb ágainak eredményeit magas színvonalú, igényes földrajzi szintézisben foglalja össze. 

Sokoldalúságának és komplex szemléletének első bizonyságát említve: a szülővárosának is adózó doktori értekezésében a Keszthelyi-hegység földrajzát monografikusan dolgozta fel, a kor színvonalán kiváló módon. A hegység kialakulása, szerkezete, morfológiája, hidrogeográfiája, természetes növénytakarója, ezekkel összefüggésben éghajlata és talajai mellett bemutatta a településeket történeti fejlődésükben és jelen arculatukban, funkciójukban, gazdasági viszonyaikat, népességüket, a területhasznosítást a természeti adottságokkal összevetve. Kritikusan írt a társadalmi gondokról, a gazdasági bajokról, a lakosság egzisztenciájának a birtoknagysággal és a tulajdonjogi megoszlással való kapcsolatáról. A kezdő kutató BULLA 1928-ban is már figyelemreméltóan összegzi szemléletét, miszerint a Keszthelyi-hegység, mint egységes földrajzi táj, a tájalkotó elemek kapcsolatainak összefoglaló eredményeként alakult ki, ám az ide települt ember a fejlődésnek új irányt, a területnek más képet kölcsönzött. Az elkövetkező változásokra utalva dolgozatát így fejezi be: „az adott kép a Keszthelyi-hegységnek, mint földrajzi tájnak pillanatfelvétele”. Ez a megfogalmazás az eleve dinamikus szemléletű BULLÁról vall. 

A sikeres szárnypróbálgatás után már a harmincas években analitikus vizsgálatokra, fáradhatatlan terepkutatásokra alapulva gyors egymásutánban igen figyelemreméltó eredmények születtek a Duna és mellékfolyói völgyfejlődéstörténeti, teraszmorfológiai kérdéseinek, a periglaciális jelenségeknek, a magyarországi lösztakaró eredetének, elterjedésének, településviszonyainak feldolgozása során. Egymás után jelentek meg nagy jelentőségű, a későbbi kutatások számára alapvető, sok vonatkozásban ma is iránymutató és helytálló megállapításokat tartalmazó tanulmányai. 

Számos alapvető lösztanulmánya közül a Kárpát-medencéről az 1937–38-ban a Földtani Közlönyben németül megjelent munkájában a szintetizálás mellett programadó készsége, mértéktartása, szerénysége is megnyilvánul, amikor felhívja a figyelmet „a nyitott, megoldatlan kérdések egész sorozatára is. Különösen hazai löszeink elhelyezkedésére vonatkozóan csak akkor tudunk majd biztosabb, határozottabb véleményt nyilvánítani, ha a geomorfológiai megfigyeléseket bőséges és részletes kémiai, mechanikai és petrográfiai elemzés anyaga fogja támogatni.” Azért is sürgeti a további vizsgálatokat, „hogy a lösz fogalmi jegyeit szabatosan megállapíthassuk és a különféle löszfajtákat egymástól genetikus alapon megkülönböztethessük, mert az bizonyos, hogy ma még a lösznek, mint gyűjtőfogalomnak a neve körül nagy a zavar és a bizonytalanság, mert sokféle képződmény, löszszerű és a löszszerű képződmények sorozatának a típusos lösz csak egyik tagja”. „Szükség van részletes, a rokonszakmák képviselőivel való megegyezésen alapuló, tervszerű pleisztocén kutatómunkára nem csak morfológiai és geológiai, hanem archeológiai, paleontológiai, botanikai és paleoklimatológiai téren is.” „Sok részlettanulmányt követel még a lösz morfológiai kutatása, a szoliflukció és a lösz karsztosodása is.” 

Ezek alapján már mondhatjuk, hogy Magyarországon a modern negyedkorkutatás, a klimatikus geomorfológiai irányzat meghonosítója. Sohasem hanyagolta azonban el egyik felszínformáló tényezőt sem a másik javára. Gondosan mérlegelte valamennyi tényező szerepét, s jelentőségüknek megfelelően, adatokra támaszkodva értékelte őket. Ez nyilvánult meg már völgyfejlődéstörténeti–teraszmorfológiai kutatásaiban is, amikor az éghajlati és szerkezeti okokat tényleges szerepüknek megfelelően vette tekintetbe. Mindig azt hirdette, hogy a földfelszín formáinak fejlődése – zömmel – nem magyarázható egyféle erőhatással. 

A pleisztocén éghajlatváltozások hazai hatását felismerve már korán (1934) számol nemcsak a löszök, hanem a folyóteraszok képződésében is a klimatikus tényezők jelentékeny szerepével. A löszök és a folyóteraszok összevetésével foglalkozó tanulmányában is klimatikus és tektonikus okokat tüntet fel a teraszok keletkezésében. Világosan látja, hogy „a klimatikus okok bonyolultan komplikálódhattak és komplikálódtak is tektonikus mozgásokkal és a két hatás szerepét külön-külön kibogozni igen nehéz lesz”. Maga is nagy lendülettel végzi kutatásait, a „kibogozás” munkáját, s egyre fontosabb megállapításokat tesz. Megállapítja, hogy a teraszok kifejlődése és száma egészen eltérő a hegyvidékeken és a süllyedő alföldeken, utóbbi területeken a süllyedés miatt számuk is kevesebb és alacsonyabbak is. CHOLNOKY kétteraszos (városi és fellegvári) teóriáján túllépve fokozatosan hat–hét teraszt mutat ki a Duna és mellékfolyói völgyében, amelyek közül a magasabbakat a pliocénba sorolja, a magas árteret pedig holocén terasznak tekinti. Bár általában négy pleisztocén teraszról ír, mégis óv attól, hogy ezeket sablonosan azonosítsuk a jégkorszakok számával, s figyelmeztet a területenként mutatkozó eltérésekre, a tektonikus mozgások erősen variáló szerepére. 

Ugyanez a komplex szemlélet nyilatkozik meg nála akkor, amikor immáron évtizedes viták zajlanak le szerte a világon DAVIS geomorfológiai ciklustana és W. PENCK morfológiai analízisének követői között. BULLA feltárta mindkét irányzat tévedéseit, egyoldalúságát, s tagadva mindkét elmélet fejlődést gátló tételeit, megalkotta szintézisét, létrehozva az említett összehasonlító, funkcionális, dinamikus fejlődéstörténeti geomorfológiai szemléletet, amely alkalmas a természet sokoldalú, bonyolult, változatos gazdagságú felszíni domborzata fejlődéstörténetének megismerésére és magyarázatára. 

Ennek a haladó szemléletnek a megtestesítője, a helyes utat mutató BULLA lép elénk a negyvenes évektől s főleg élete utolsó tíz esztendejében megjelent munkáiban. A roppant gazdag termésből csak a legjelentősebbeket említve: akadémiai doktori disszertációja, „Általános természeti földrajz” c. egyetemi tankönyve, „A szilárdkéreg domborzata fejlődésének alapsajátságai és törvényei”, „A klimatikus morfológia területi rendszere”, „Az elmélet és a gyakorlat egységének kérdése és a hazai geomorfológiai vizsgálatok”, „A magyar földrajztudomány útja a felszabadulás óta”, „Folyóteraszproblémák”, „A magyar föld domborzata fejlődésének ritmusai az újharmadkor óta a korszerű geomorfológiai szemlélet megvilágításában”, „Néhány megjegyzés a tönkfelszínek kialakulásának kérdésében”, Quelques problèmes géomorphologique interglaciaires de la zone périglaciaire du Pleistocène”, „Magyarország természeti tájai” c. tanulmányai, „Magyarország természeti földrajza” c. egyetemi tankönyve. 

A nagy tudós élete halálos ágyáig odaadó munkában telt el. Utolsó, útmutató, korszerű tanulmánya „Harmadkori elegyengetett felszínek maradványai Magyarországon” címmel már a halála utáni napokban hangzott el e megemlékező sorok írójának felolvasásaként a Magyar Tudományos Akadémia által a Magyar Földrajzi Társaság fennállásának 90. és az MTA Földrajztudományi Kutatócsoport alapításának 10. évfordulója alkalmával rendezett Földrajzi Konferencián népes külföldi és hazai szakközönség előtt. Ebben élete utolsó korszakának kedvenc témájával, a tönkfelszínek keletkezésével foglalkozott. Már 1955-ben elhangzott akadémiai székfoglaló előadásában hangoztatta hazai középhegységeink harmadidőszaki tönkfelszíneiről, hogy: „nem davisi értelmezésű tönkfelületek, tehát nem valamely eróziós ciklus szenilis stádiumát jelző formák; nem elaggott térszínek, de nem is PENCK értelmezése szerinti elsődleges tönkfelszínek, vagyis az emelkedés és a letarolódás egyenlő értékéről tanúskodó egyensúlyi felszínek. Az ilyenfajta tönkfelületnek az erős mállás és felszíni leöblítés következtében törvény- és szükségszerűen ki kell alakulnia minden emelkedő vagy stabilis kéregdarabon olyan magasságig, ameddig a folyamatos tönkösödés kialakításához alkalmas éghajlat – tehát megfelelő hőmérséklet és csapadék – jellegzetes.” „… a tönkösödésnek Földünkön ez a leggyakoribb és legjellegzetesebb formája. Mellette a davisi és a pencki értelmezésű tönkfelszín képződés a korábbi véleményekkel ellentétben sokkal kevésbé jellegzetes”. Tönkösödési elméletét 1962. évi említett tanulmánya szintetizáló megállapításaiig egyre tovább fejlesztve és hazai viszonyokra alkalmazva, középhegységeinkben BULLA a felsőkrétától a középső miocénig az erózióbázistól függetlenül végbement trópusi tönkösödést, majd a helvéti kiemelkedés után a középsőpannonig szubtrópusi areális tönkösödést tételezett fel, amit a tektonikus mozgások átmenetileg azért megzavarhattak. Majd a felsőpannonig az areális erózió csökkent ütemével s egyre inkább mérsékelt övi lineáris erózióval számol. A felső pannóniai beltóhoz és a feltételezett felsőpliocén fluviolakusztrikus vízrendszerhez igazodó areális letarolás szerinte hegységperemeinken lenyesett hegyláblejtőket eredményezett. A pleisztocén nedvesebb szakaszában a lineáris erózió, a völgyképződés és a karsztos térszínformálódás, „a hideg-száraz periódusokban az időszakosan fagyott lejtőkön a szoliflukció, a krioplanáció és a korrázió, valamint a törmelékképződés és a laterális erózió hegylábfelszínek alakításával volt jellegzetes. A Zempléni-hegységben a Hegyalja, a Bükkben a Bükkalja, a Mátrában a Mátraalja, a Bakonyban a balatoni Riviéra és a Bakonyalja a legtípusosabb példái a jégkorszaki periglaciális hegylábfelszínnek.” A munkatársai és tanítványai eredményeire is támaszkodó területi vonatkozású fenti összegezése természetesen szintén finomult azóta, de trópusi tönkösödési koncepciója alapjában kiállta az idő próbáját. 

A tundrajelenségek, periglaciális formák kutatásában is újszerű eredményeket ért el, amelyek hozzájárultak tágabb tematikai síkon végzett munkássága sikeréhez, megállapításai igazolásához. Pl. a poláris és szubpoláris tundraképződményekre vonatkozó nemzetközi kutatáseredményeket már munkássága első időszakában adaptálta, s hasonló fosszilis periglaciális jelenségekre és formákra, kifagyással keletkezett törmelék felhalmozódásokra, „kőtengerekre” hazai kutatásai során mindig kellőképpen felfigyelt. 

Szintetizáló és elméletileg is útmutató, alapozó tájföldrajzi kutatásai, feldolgozásai, térképezései nélkülözhetetlenek az utókor számára is. A tájföldrajzban rendkívül otthonos, aktív tájkutató és tájkutatásokra folyton ösztönző, azokat irányító BULLA koncepciójából, szemléletéből ma is érdemes néhány gondolatot felelevenítenünk. A tájat az övezetes tagolódást mutató földrajzi burok taxonómiai egységének tekintette. 1962-ben megjelent tanulmányában is hangsúlyozta, hogy „őseredeti, teljesen természetes állapotban levő, tehát a társadalom hatásától, bizonyos fokú társadalmi átalakítástól mentes táj ma már nagyon kevés van a Földön”. „A korszerű földrajzi szemlélet csak társadalmi munkával többé-kevésbé átalakított természeti tájat ismer. Sőt, leghelyesebb, ha az esetleges félreértésekre alkalmat adó ’természeti’ jelző elhagyásával a földrajzi burok individuális területegységeinek jelzésére egyszerűen a táj megnevezést használjuk. 

Az ilyen értelmezésű táj „természettörténeti kategória”…”örök változásban, fejlődésben levő természeti egység, individuum: az elhaló és alakuló domborzati és hidromorfológiai formák, éghajlati és időjárási sajátságok, vízrajzi jelenségek, növényi és állati társulások egymásból fakadó, egymást feltételező, egymásra ható és visszaható együttese. Jelenéből lezárult múltjára és jövendő fejlődésére is lehet következtetni. A természeti táj tehát a tájalkotó (egyben tájalakító) tényezőknek fejlődésében ellentmondásos, diszharmonikus egysége.” Dialektikus szemléletre utaló olyan gondolatok ezek a tájfogalomról, amelyeket kiegészíteni tudtunk azóta, de cáfolni nem kellett. 

Arra is hangsúlyozottan tanított BULLA, hogy az egyes tényezők szerint elhatárolódó területegységeket ne nevezzük – pl. geomorfológiai, talaj- stb. – tájnak, hanem körzetnek. 

Kidolgozta Magyarország tájbeosztását is hierarchikus rendben, s térképén feltüntetett egységek szerint jellemezte azokat. Ezek az eredményei is alapul szolgáltak a hazai tájbeosztás kialakításához csakúgy, mint azokhoz a részletes, összetett, a társadalmi-gazdasági szférára is egyre inkább tekintettel levő regionális kutatásokhoz, amelyek eredményei a „Magyarország tájföldrajza” c. sorozat vaskos köteteiben öltöttek és öltenek testet. 

BULLA egész munkásságára jellemző „Az elmélet és gyakorlat egységének kérdése és a hazai geomorfológiai vizsgálatok” c. 1954-es tanulmányában megfogalmazott tétele, miszerint „a természeti erőforrások tudományosan megalapozott okszerű felhasználását” kell célul kitűzni, hiszen számos olyan emberi tevékenység ismeretes, amely mint tágabb értelemben vett természetátalakítás „tagadhatatlanul sok előnnyel (jár), … valójában azonban a földrajzi környezet életének ismerete hiányában sok esetben káros beavatkozás a természet rendjébe”. 

E több mint fél évszázados intelem egyre megfontolandóbbá, aktuálisabbá vált és örökérvényű. A természeti erőforrások-adottságok és társadalmi-gazdasági jelenségek-tevékenységek kapcsolatának kérdése, a célszerű környezethasználat egyre inkább tudományos és gyakorlati kérdés globális, regionális és lokális szinten is. 

BULLA tudományos tevékenységének bemutatása (pl. a Balatonnal kapcsolatos alapvető kutatásai, a különböző tájainkról publikált feldolgozásai, tudománytörténeti munkássága stb.) teljességében persze még címszavakban sem lehetséges ilyen rövid összegzésben. Összességében mindenképpen elmondható, hogy egész tudományos pályafutását jellemzi a megismerés vágya, az alkotó tudós nyugtalansága, ami állandó, céltudatos munkára ösztönzi. A szakirodalom kitűnő ismerete, kritikus szemlélete, bámulatos koncepció-készsége, ernyedetlen szorgalma, ötletgazdagsága, a mindenkor legfontosabb feladatokat kitűzni tudó képessége, a tanulmányaiban még meg nem oldott, de felismert problémák felvetése és a további vizsgálatokra való ösztönzés minden munkájára jellemzőek. Feladatokat kijelölő, programot adó munkái közül elég itt utalnunk „A magyar föld geomorfológiai kutatásának fő kérdései” c. tanulmányára. Eredményesen ösztönzött a természetföldrajz elmaradottabb ágainak művelésére, a tudománytörténeti kutatásokra, az elmélet és gyakorlat közötti kapcsolat megteremtésére és szorosra fűzésére. 

Említett kiváló tulajdonságai és adottságai révén azok az élete utolsó, betegségével és ebből következő mozgásképtelenségével terhes éveiben írt tanulmányai is becsesek, amelyekben egyébként itt-ott érezhető a terepmunkálatok, személyes tapasztalatok és egyre inkább igényelt anyagvizsgálatok, új, egzakt kutatásmódszerek alkalmazásának hiánya. Amikor azonban az analitikus vizsgálatokat végző kutatók egyre inkább ilyen új módszerek alkalmazására tértek át, az ő tapasztalatainak gazdag tárházából még mindig tellett koncepció nyújtására, új feladatok kijelölésére. Ennek igazolására elegendő élete említett utolsó munkájára hivatkozni. 

A dolog természeténél fogva egyes megállapításaival, eredményeivel természetesen már azok megszületésénél sem értett egyet minden kortársa, s számos gyümölcsöző vitát folytatott kartársaival. Még több megállapításával lehet vitázni – szintén a dolog természeténél fogva – az idő múlásával, hiszen a tudományos megismerés szüntelenül előre halad. Egy azonban vitán felüli: korának mércéjével mérve, tanulmányait egyenként és összesen az illető kor tudományos szintjén megítélve, szinte kivétel nélkül valamennyi igen értékes gyöngyszemnek bizonyul. 

Nem egy megállapítását később az új adatok, kutatáseredmények tükrében ő maga revideálta, ami szintén törvényszerű; s így korábbi eredményeit továbbfejlesztette, kiegészítette, időről időre gazdagította. Nagyon örvendetes, hogy saját tudományos eredményei – a nemzetközi szakirodalom kitűnő ismeretében, annak tananyaggá formálásában, közkinccsé tételében megnyilvánult egyetemi oktatói tevékenysége révén és során – is beépültek, és mindmáig jelen vannak földrajzi felsőoktatásunkban. Magas színvonalú egyetemi tankönyvei sorát a MENDÖL TIBOR professzortársával 1947-ben publikált, s valamennyi tanítványa által „bibliaként” forgatott, tanulmányozott „A Kárpát-medence földrajza” c. terjedelmes (610 p.), rendkívül alapos, teljes földrajzi szintézisként használt alapmű nyitotta meg, amit számos más – köztük a már említett általános és regionális, hazai és külföldi témájú – tankönyv követett. Tanártovábbképzést, tudományos ismeretszerzést szolgáló, szemléletformáló írásai, többek közt rádióban is elhangzó előadásai a földrajzi közművelődést, tudatfejlesztést is nagymértékben szolgálták. Elhivatott pedagógusként persze elsősorban, mint – több mint két évtizeden át – a budapesti egyetemen a természetföldrajz professzora, haláláig kitűnő felkészültséggel, elmélyült tudással, lebilincselő előadásmóddal oktatta és nevelte a földrajztanárok százait. Elévülhetetlen érdeme, hogy tanítványainak nemcsak megtanította, hanem meg is szerettette a földrajzot, nemcsak ismeretekkel ruházta fel őket, hanem gondolkodásra, a természeti jelenségek közötti oksági kapcsolatok, a bonyolult, de törvényszerű összefüggések felismerésére nevelt, felruházta őket a természet megismerésének tudományos módszereivel. Mint professzornak a nagysága abban jut leginkább kifejezésre, hogy iskolát teremtett maga körül, amelynek tagjait táplálta tudása bővizű, kiapadhatatlan forrásából. Tanítványai nemcsak az iskolákban, hanem a kutatóintézetek, állami szervek legkülönbözőbb helyein igyekeztek a Mester tanításait gyümölcsöztetni. 

BULLÁnak, a tudós kutatónak, kutatóintézeti igazgatónak, tanszékvezető egyetemi professzornak elévülhetetlen érdemei vannak a működési gyakorlatot is szolgáló magyar földrajztudomány megteremtésében. Legjobb kortársaival együtt munkálkodott a geográfia szervezeti kereteinek megteremtésén, a földrajzi kutatómunka szervezésében és irányításában. 

A Magyar Földrajzi Társaság – amelynek 1928 óta megbecsült tagja, 1934 óta választmányi tagja, nemzetközi konferenciákon többször delegátusa volt – különösen sokat köszönhet neki. Az 1946–1952 között szünetelő működésének újraindítását szorgalmazta, majd az 1952-ben működését újrakezdő Társaság elnökeként tevékenykedett a szervező és irányító munkában. Szervező és irányító szerepet játszott az akadémiai földrajzi tervmunkálatok keretében folyó területi kutatásokban. A példamutató Mester a gyakorlati igényeket felismerő vezető geográfus felelősségével irányította tanítványainak és munkatársainak figyelmét a tájkutatásokra és a természetföldrajz kevésbé művelt ágazataira. 1953-tól fél évtizeden keresztül az Akadémia Földrajzi Bizottságának elnökeként, 1954-től haláláig az MTA Földrajztudományi Kutatócsoport igazgatójaként, az intézmény folyóiratának főszerkesztőjeként elévülhetetlen érdemeket szerzett a magyar geográfia irányításában, a földrajzi kutatások szervezésében, a Kutatócsoport – tanítványaiból verbuválódott – fiatal természetföldrajzos kutatógárdájának nevelésében. Főleg ez utóbbi gárda szerencsés tagjai tudjuk igazán, mit jelentettek bölcs útmutatásai, tanácsai, ösztönzései, példaadó buzgalma, tudományszeretete; leginkább közvetlen munkatársai tudhatják, milyen nehezen volt nélkülözhető mélységes humanizmusa csakúgy, mint a kerek asztalnál vagy a terepen folytatott beszélgetések, atyai barátsága, szeretete, amely csak őszinte tiszteletet, hálát és mélységes viszontszeretetet válthatott ki. Soha nem parancsolt és utasított, de olyan légkör alakult ki körülötte példamutatása által, hogy senki sem tudott mást tenni, mint lelkiismeretesen és becsülettel dolgozni, s nem volt munkatársainak nagyobb büszkesége, mint dicsérő, elismerő szavait hallani, biztató, meleg tekintetét látni. Elismerést pedig épp olyan örömmel adott, mint amilyen örömmel fogadott. Minden elismerés szárnyakat adott neki már akkor is, amikor beteg volt, s munkalendülete egyre csak fokozódott. Örült a – néha talán terhes, több munkát jelentő – funkcióknak is. Professzorként a Művelődésügyi Minisztérium Földrajzi Szakbizottságának elnöki feladatkörét is ellátta, akárcsak – jeles ismeretterjesztőként – a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat Földrajzi Szakosztálya elnöki tisztét, utóbbit haláláig. 

A fenti – korántsem teljes felsorolást tartalmazó – elismeréseken, tisztségeken kívül BULLA jelentős tudományos és oktatói, tudományszervezői tevékenysége, eredményei megbecsülést szereztek számára már életében. Állami és tudományos kitüntetés, hazai és külföldi tudományos társulatok, egyesületek vezetőségi, ill. tiszteletbeli tagsága, számos vezető, felelős szerepkör betöltése jutott méltán osztályrészéül. A Magyar Tudományos Akadémia már 1946-ban, 40 éves korában levelező tagjává választotta, amit azonban 1949-ben sok más – köztük geográfus (CHOLNOKY JENŐ, MENDÖL TIBOR, PRINZ GYULA) – akadémikushoz hasonlóan visszavontak (a rendszerváltást követő rehabilitációkig), s BULLÁt tanácskozó taggá minősítették. Őt azonban – az ötvenes évek elején az új rendszer szabályai szerint végigjárva a procedúrát és előbb akadémiai doktori fokozatot szerezve – tudományos teljesítményei alapján 1954-ben ismét az Akadémia levelező tagjává választották. 1955-ben Munka Érdemrenddel tüntették ki. A 90 éves Magyar Földrajzi Társaság jubileumi közgyűlésén a Lóczy Lajos emlékérmet adományozta neki. 

Örült a nemzetközi megtiszteltetéseknek is, bár azokat – szerényen – a magyar geográfia megbecsülésének tekintette: 1955-ben a Lengyel Földrajzi Társaság, 1956-ban – jelenlétében – a Bécsi Földrajzi Társaság választotta tiszteletbeli tagjává. 1956-ban, amikor a Magyar Tudományos Akadémia képviseletében Rio de Janeiróban a XVIII. Nemzetközi Földrajzi Kongresszus munkájában vett részt, az IGU Periglaciális Morfológiai Bizottsága levelező tagjává választotta. Mindezekben az elismerésekben méltán részesült, hiszen egész életművével rászolgált ezekre, és külföldi útjaival is a magyar geográfia hírnevét öregbítette, eredményeit ismertette el. 

BULLA BÉLA fáradhatatlan buzgalommal ápolta a hagyományokat. Több tanulmányában foglalkozott értékelő hozzáállással és szeretettel a geográfia régi nagyjaival, s állandóan szorgalmazta a tudománytörténeti kutatásokat. Eme ajánlásai is elvetett nemes magként termékeny talajra találtak, amit szakirodalmunk utóbbi évtizedekben megjelent tételeinek hosszú sora, s emellett pl. az érdi Magyar Földrajzi Múzeum egyre gazdagabb szakanyaga, benne BULLA BÉLA emlékei is tanúsítanak. 

Mérhetetlen fájdalom, hogy évtizedek óta már Ő sincs az élők között, de bizton tudjuk, hogy a magyar geográfia halhatatlanjai sorába lépett. Non omnis moriar – mondhatjuk róla fenntartás nélkül. Életműve áll, a kortársak, a tanítványok, az utódok számára kiapadhatatlan forrás és ápolandó gazdag hagyaték. Élete, munkássága világító fáklya azon az úton, amelyen a magyar geográfia a haladó hagyománykényt tisztelt elődök nyomdokain egyre magasabbra tör, és mind előbbre jut a BULLA BÉLA által oly forrón szeretett magyar föld megismerésében, a természet erőinek feltárásában és a magyarság javára való felhasználásában.

 

SZÉKELY ANDRÁS HATVAN ÉVES

Írta: Gábris Gyula - Molnár Katalin

Egy húszéves tanárjelölt a Muzsla lábánál szőlőt érlelő dombok alatt megbúvó nagyközség-kisváros középiskolájába érkezik. Másnak Pásztó talán a világ vége, de ő itt életre szóló indítást kap. Meghatározó élményt jelentenek az első mátrai kirándulások, az ismerkedés a környékkel. ahol megpróbálja felfedezni a valóságban is – először saját maga számára – mindazt, amit az egyetemen nagyhírű professzorai (pl. KÉZ ANDOR) előadásaiból, vagy a könyvek lapjairól megismert. Tudásban és tapasztalatokban bővülve már az ismeretlen vonzza: a szakszerűen alig kutatott környékbeli területek megoldatlan földrajzi kérdései izgatják, és első kísérletként belevág a Zagyva-völgy geomorfológiájának feldolgozásába. Az akarat, a vállalkozás, a lobogó lelkesedés hevíti-feszíti, hogy heti 26 – 34 órás tanítás után – a földrajz mellett szinte minden tárgyat oktat – rendszeresen terepi kutatómunkát végezzen. Ezek a belső tulajdonságok, a Mátra és környékének természetföldrajzi kérdései és pásztói középiskolásként megismert felesége kísérik és meghatározzák életét.

1952-ben a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Földrajzi Intézetébe kerülő tanársegéd hatalmas tettvággyal és munkabírással kezdi felsőoktatási pályáját. 1954 és 1957 között BULLA BÉLA aspiránsaként a Mátra, a Tarna- és az Ipoly-völgy geomorfológiáját kutatta, az akkor meghonosodó új szemlélettel és új módszerekkel, amelyek gyakorlati kidolgozásához, az alkalmazás próbakövén történő csiszolásához, megalkotásához néhány kor- és pályatársához hasonlóan maga is nagymértékben hozzájárult. Mátrai kutatásait a Nógrádi-medencére kiterjesztve készítette el a „Mátra és környezetének kialakulása és felszíni formái" c. kandidátusi értekezését (1960), amelyet 1961-ben védett meg. és a következő tanévtől egyetemi docensként folytatta tudományos és oktatói tevékenységét.

Napjainkban, a pedagógus munkáját nem túl magas piedesztálra helyező évtizedekben sem vitatja senki: egy-egy tanár órái, előadásai, mércét adó követelményrendszere alapvető hatású lehet tanítványai szemléletére, pályaválasztására, sőt életvezetésére is. E gondolatok jegyében köszöntjük SZÉKELY tanár urat mindazok nevében, akiket szuggesztív előadásai életre szólóan a természetföldrajzhoz kötöttek. Felejthetetlen előadásaiban szerencsésen ötvöződött az okfejtő magyarázat a könnyed utazási élmények „becsempészésével". A Dinaridák láncait megismerve pillantottunk be a szkipetárok vendégmarasztaló szokásaiba, s az Appenninek vulkánjait végiglátogatva szinte izzott lábunk alatt az Etna. ahogy képzeletben a forró lávamezőn kísértük. Egy-egy előadáson oldalakat teleírtunk a regionális természetföldrajzi jegyzetet képviselő „útikönyvbe": mert ezeken az órákon szinte bejártuk a Földet, megkedveltük a valóságban talán barátságtalan, rideg tundraövezetet; felfedező utakra kísértük a sarkvidéki lemminget és játszva ismertük meg a felszínformálódás övezetekre jellemző típusait. A Bevezetés a földrajz alapjaiba tárgytól kezdve szinte minden természetföldrajzi alaptárgyat tanít. Így regionális és általános természetföldrajzot (ezen belül főleg geomorfológiát) és szakszemináriumokat is vezet. Vizsgaidőszakban aztán hirtelen visszaérkeztünk utazásainkból az ELTE TTK Természetföldrajzi Tanszékére, mert azt senki sem vitatta: SZÉKELY tanár úr vizsgáin tudásunk „hézagjai” garantáltan napvilágra kerültek.

A vizsgáztatás tízedik órájában is olyan lelkesedéssel és intenzitással „érdeklődött", ahogy képes volt pl. kiránduláson 1—2 órán keresztül is megállás nélkül magyarázni a szemünk előtt kitáruló felszínformák kialakulását. Volt és jelenlegi tanítványai nevében megköszönjük a terepgyakorlatok, kirándulások évtizedekre megmaradó élményét is. Aligha vitatja bárki, hogy

szakmai hozzáértésén túl szemléleti sokoldalúságát is adta azoknak a földrajzosoknak, akik TDK dolgozatukat, diplomamunkájukat, egyetemi doktori dolgozatukat az ő irányításával Írták.

A Mátrából a Kárpátok megismerésére indult. Az 50-es években Csehszlovákia és Románia területén végez geomorfológiai megfigyeléseket, majd Európa hegységei következnek: az Alpok, a Balkán vonulatai, az Appenninek és a Német-rögvidék. Ezek a tapasztalatok mind hozzájárulnak a hazai kutatások előbbre viteléhez. Újabb módszerek, más szemlélet, változó megközelítési mód, kérdésfeltevés serkentik, érlelik, fejlesztik munkáját, amelyben ugyanakkor hatalmas összehasonlító anyag halmozódott fel.

A 80-as évek új korszakot hoznak – változatlan energiával – sokszor még nagyobb erőfeszítést kívánó utakra indul. Japán vulkánjai, Vietnam őserdei, Kuba karsztvidékei, Mongólia hegyei és sivatagjai, Mexikó és Kelet-Afrika óriási tűzhányói jelzik azt a kitágult világot, széles horizontot, amibe terepbejárása illeszthető.

Szakirodalmi munkásságából hadd emeljünk ki ebből az időből csupán egyet: olyan alkotást, amely hézagpótló, alapos szakmai ismereteket foglal össze, és hasonlóan az Európáról irt nagylélegzetű, alapos munkához, „közönségsikert" is aratott. Ez a Szovjetunió természetföldrajzi jellemzése, gondosan, a részletekben is jól eligazítóan és ugyanakkor könnyeden, olvasmányosan megírt összefoglalása a kontinensnyi ország természeti viszonyainak. A kutatók és a vizsgára készülő diákokon kívül a földrajz iránt érdeklődök is gyakran lapozzák, forgatják ezt az igazán vaskos kötetet.

Aki a földrajzosok világában jártas, az majdnem minden hónapban látja egy-egy előadásának hirdetését, vagy személyesen találkozik vele a földrajzos héten, földtudományi napokon. Földrajzi-közművelődési tevékenysége mindannyiunk közös ügyét szolgálja. Már-már aggódva gondolunk azonban arra, hogy ez az önmagát nem kímélő – bár a földrajzosoknak számtalan előnnyel járó – életmód meddig tartható. Ezért ismételten kívánunk jó egészséget, hogy még sokáig kísérhessük kedves tanárunkat – legalább képzeletben – felfedező útjaira, s hogy az eddigiekhez hasonlóan az elkövetkezendő időkben is segítse a földrajzos nemzedékek nevelését, szemlélete formálódását.

CZIRBUSZ GÉZA: A MAGYAR TÁRSADALOMFÖLDRAJZ „TEMETETLEN” MEGALAPÍTÓJA

Írta: Dr. Hajdú Zoltán
igazgatóhelyettes, egyetemi docens,
a földrajztudomány kandidátusa, MTA RKK DT1, Pécs

Bevezetés

Az életút és a bonyolult személyiség

A tudományos teljesítmény újdonsága és értékei

Összegzés

Bevezetés

Czirbusz Géza (1853-1920) a magyar földrajztudomány egyik legellentmondásosabb alakja, talán legtudatosabban feledésre ítélt, illetve kényszerített személyisége. A magyar földrajztudományban ugyan nem egyedi esetről van szó, de Czirbusz teljesítménye és „feledtetése” eléggé nyilvánvaló ellentmondásban van egymással, ha az érdemi összevetést elvégezzük.

Czirbusz halálakor a magyar földrajztudomány akkori meghatározó alakjai inkább megkönnyebbültek, semmint sajnálkoztak volna. Ez abban is kifejeződött, hogy a Magyar Földrajzi Társaság folyóiratában nem jelent meg érdemi nekrológ Czirbuszról. (A Földrajzi Közlemények sokkal kisebb tudományos teljesítményű egyéniségek elhunytakor is mindig megemlékezett.) A Föld és Ember c. folyóirat 1921-ben megtörte a hallgatás falát, s néhány tekintetben elismerte Czirbusz Géza „elsőségét”. A Piarista Rend – mint minden elhuny tagjáról – megemlékezett Czirbusz Gézáról, de a földrajzi kutatásainak „objektív értékelésétől elzárkózott”, a Föld és Ember nekrológjának minősítését tették magukévá a szakmai eredményeket illetően.

Kísérletünk nem az első Czirbusz tudományos teljesítményének a felmérését illetően, Haltenberger Mihály már 1935-ben megpróbálta napirendre tűzni Czirbusz szakmai újraértékelésének és felértékelésének a kérdését, de mindenfelől durva elutasításra talált.

Mendöl Tibor 1947-ben röviden értékelte Czirbusz Géza tudományos eredményeit, de a mindig visszafogott Mendöl sem tudott szabadulni a korábbi viták árnyékától, s a magyar földrajztudomány „hivatalos”, elutasító álláspontjától.

Fodor Ferenc kéziratos földrajztörténeti művében és életrajzi összeállításában sokértékűen elemezte Czirbuszt és életművét. Részben az utolsó magyar polihisztorok egyikeként minősítette, de úgy vélte, hogy Czirbusz nem haladt túl Ratzelen, holott ekkor Ratzel már meghaladott volt. (A két világháború közötti véleményéhez képest Fodor erősen felértékelte – utólag – Czirbuszt.)

Láng Sándor az ELTE Földrajzi Tanszéke megalapításának századik évfordulóján – a professzorok sorában – mintegy „rákényszerült” Czirbusz méltatására is, de az emlékezés és „méltatás” Czirbusz tekintetében kurta és tartalmatlan lett.

Nem vagyunk meggyőződve arról, hogy – a rendelkezésünkre álló terjedelem korlátai között – az újraértékelésünk mindenre kiterjedő és teljesen megalapozott, de meggyőződésünk, hogy a magyar társadalomföldrajz valós történeti gyökereinek hiteles feltárása, megértése nélkül nem sikerülhet a ma oly sokat emlegetett földrajztudományi paradigmaváltás.

Az életút és a bonyolult személyiség

Czirbusz Géza 1853-ban született Kassán lelkészi, értelmiségi, iparos gyökerekkel rendelkező családban. Tanári működésének 30. évfordulójára 1905-ben megjelent rövid önéletrajzában azt emelte ki, anyai nagyapja lutheránus lelkész, 

nagybátyja pedig pozsonyi líceumi tanár volt, s ők ketten hatottak leginkább szellemi fejlődésére. Édesapja római katolikus kántortanító családból származott, s „értelmes iparosként” emlékeztek rá. Czirbusz születésekor a család Kassán, a Fő utca 127. szám alatt lakott, lakásuk alapján igazi kassai polgároknak voltak tekinthetők.

Középiskolai tanulmányait Kassán, a premontrei főgimnáziumban végezte, az iskolai évkönyvek személyre szóló adatai szerint mindvégig nagyon jó eredménnyel, s 1872-ben „maturált”. Mind a humán, mind pedig a reáltárgyak érdekelték, de leginkább a történelem felé vonzódott. A magyar mellett a németet anyanyelvi szinten beszélte, (édesanyja gyermek korától főként németül beszélt vele, s korán meg kellett ismerkednie a klasszikus német irodalommal), s a latin mellett még franciául (melyet később tanári vizsga nélkül gimnáziumi tanárként több helyen is tanított), valamint angolul is beszélt.

Czirbusz életének és személyiségtörténetének egyik nagy kérdése és kérdőjele, hogy milyen negatív hatások érték gyermek- és középiskolás korában, hiszen személyiségzavarai már erre az időszakra datálhatok. Egyesek a család vallási megosztottságában, mások a korai többes nyelvtanulásban vélték megtalálni személyiségzavarainak hátterét.

1872-től a budapesti egyetemen folytatta tanulmányait, s a Magyar Piarista Rendtartomány Központi Levéltárában fennmaradt egyetemi indexe szerint történelmet, művészettörténetet, régészetet, földrajzot és filozófiát hallgatott. Személyiségének alakulására jelentős hatással volt Hunfalvy János, akit egész életében, minden rá vonatkozó megnyilvánulásában „kedves professorom”-ként tisztelt.

Az egyetemi tanulmányok mellett Rómer Flóris segítségével a Nemzeti Múzeumban különböző jellegű múzeumi munkákat végzett, de a III. évfolyam elején megszakadt múzeumi munkalehetősége, „kenyér nélkül” maradt. Ez az egzisztenciális válság jelentős szerepet játszott abban, hogy belépett a Piarista Rendbe, „ámbár előbb a rendet sem ismerte”. (Későbbi visszaemlékezése szerint ebben az időszakban éhezett, hosszú időn keresztül vízen és száraz kenyéren élt, az öngyilkosság gondolata foglalkoztatta. Többször kiment a Duna-partra, hogy a folyóba ölje magát.)

Czirbusz gyermekkorától fogva vallási nevelést kapott, istenhívő- és félő ember volt, de korábban nem érzett különleges elhivatottságot az egyházi pálya iránt. Az egzisztenciális bizonytalanság, s a tanulási és tanítási lehetőség vágya, - saját önvallomása szerint részben a katonaság elkerülése - s nem a különlegesen erős hitbeli meggyőződés vitte a rend felé. (A premontreiek is szívesen látták volna maguk között, de valószínű, hogy Czirbusz egyetemi oktatói - három egyetemi oktatója is piarista volt - hatására választotta a piaristákat.) Ennek alapvető jelentősége volt élete későbbi szakaszában, amikor nagyon nehezen viselte a „barátok szürke életét”. (Legtöbb későbbi kritikusa szerint gondolkodása, életvitele világi, sőt alkoholizálása miatt gyakran kicsapongó volt, s életviteléből sok kellemetlensége fakadt mind a helyi társadalmi elitek, mind pedig a rendi elöljárói felé.)

1875-ben Kecskeméten a Piarista Rend ottani gimnáziumában kezdett tanítani. 1884-ben a budapesti tudományegyetemen földrajzból és történelemből tette le a tanári vizsgát. 1886-ban ugyanott doktorált „A délmagyarországi bolgárok” c. dolgozatával. Doktori szigorlatának fő tárgya a földrajz, a világtörténelem és oklevéltan pedig a melléktárgyai voltak. 1890-ben Budapesten német nyelv- és irodalom tanári oklevelet is szerzett. A teológiát magánúton végezte el.

Középiskolai tanári pályafutása - személyi problémái miatt – meglehetősen zaklatott volt, bár a rend tagjai „rendes körülmények között” is gyakran váltottak iskolát. Harminc év alatt a rend sok középiskolájában (Kecskemét, Kisszeben, Temesvár, Veszprém, Szeged, Kolozsvár, Léva, Nagykároly, Nagykanizsa, Sátoraljaújhely, Nagybecskerek) tanított, volt város, ahol kétszer is megfordult. Czirbusz szisztematikusan megismerte a történelmi Magyarország minden sajátos térségét, s minden városhoz kötődően regionális, kistáji kutatásokat végzett. Czirbusz empirikusan talán a legjobban ismerte az országot az akkori geográfusok közül. Saját tapasztalatából és nemzetközi tudományos tájékozódásából (amely egy középiskolai tanárhoz mérten rendkívül kiterjedt volt) egyaránt arra az álláspontra helyezkedett, hogy a földrajztudomány regionális jellegű tudomány is kell, hogy legyen, nem elégedhet meg az általános földrajzzal.

1910 fordulópont Czirbusz munkásságának és életének a történetében. Sajátos körülmények és érdek-összeütközések eredményeként és következményeként, de korántsem érdemtelenül elnyerte a budapesti egyetem földrajzi tanszékének professzori székét. 57 évesen került középiskolából és vidékről az egyetemre, illetve a fővárosba. Szinte minden vidéki városban korábban ő volt a „legműveltebb személy”, ez most Budapesten szükségszerűen megváltozott.

Egészségi állapota már a pályázat benyújtásakor is rossz volt. Szív- és érrendszeri betegsége fokozatosan rányomta bélyegét egész életvitelére. 1918 — 1920 között hosszabb időt töltött Balatonfüreden a szívpanaszaival. Élete alkonyán egzisztenciális válságba került ismét, a rövid állami szolgálata után járó nyugdíj minimális szinten sem fedezte volna a megélhetését. Végül a Piarista Rend oldotta meg kiszolgáltatott helyzetét azzal, hogy némi gondolkodás után befogadta a budapesti rendházba. 

Czirbusz életének utolsó tíz éve emberi szempontból szomorú és keserű, szakmai szempontból pedig rendkívül sajátos és ellentmondásos. Formálisan az ország legfontosabb (1905 után ugyan már nem egyetlen) földrajzi tanszékének professzora, gyakorlatilag a hivatalos magyar földrajztudomány perifériája, többek szerint üldözöttje, majd áldozata. Elhatalmasodó szívbaja, a tudományos, emberi, politikai, stb. válságok hatására fokozódó alkoholizálása egyaránt hozzájárultak halálához.

A magyar földrajztudomány nem lehet büszke az 1910-1920 közötti „Czirbusz-ügyre’', s a történetben nem egyedül Czirbusz játszott negatív, gyakran méltatlan szerepet, hanem ellenfelei is. a leginkább talán Teleki Pál. A földrajz szakmai kérdései, emberi vitái és ellentétei a napi- és pletykalapok hasábjaira, néha címlapjaira kerültek.

Czirbusz személyisége rendkívül bonyolult, ellentmondásos volt. Tisztában volt felkészültsége és műveltsége értékeivel, környezetéhez képest mindig magasra értékelte önmagát, de egyéni életvitelében nagyon gyakran mind környezetéhez, mind pedig önmagához képest „leereszkedett".

A tudományos teljesítmény újdonsága és értékei

Czirbusz Géza rendkívül kiterjedt irodalmi életművet alkotott. Tudományos műveinek a száma a korábbi két bibliográfiai összeállítás adatait kiegészítve, jelenlegi gyűjtésünk szerint meghaladja a 170-et, ismeretterjesztő és publicisztikai munkássága óriási, de ennek jelenleg még csak a keretei rajzolódnak ki viszonylagos biztonsággal.

Nemcsak a tudományos életmű nagysága, hanem rendkívül szerteágazó volta is figyelemre méltó. Munkásságának meghatározó része a földrajz, (föld- és népleírás), de e mellett történeti, közgazdasági, néprajzi, irodalomtörténeti, zenetörténeti, zeneelméleti, neveléstudományi, nyelvtudományi, régészeti, művészettörténeti stb. területen is alkotott, sőt nem feledkezhetünk meg szépirodalmi törekvéseiről sem.

Czirbusz tudományos életművének értékeit részben a „jóváírt” műveiben, részben pedig az eddig nem ismert, vagy alig értékelt alkotásaiban látjuk:

- Balbi „Egyetemes földrajz" c. művének átdolgozása és kibővítése", valójában egy ónálló egyetemes földrajz megírása (Czirbusz maga 7/8-adra tette saját anyagát a mű egészét illetően) és megjelentetése (Nagybecskerek 1893-1903). Az 1. kötet bevezetője szerint Czirbusz tudatosan vállalta, hogy az eredeti mű szerkezeti keretei között marad nagyrészt, de … „a tartalmát dolgoztam át teljesen újonnan a haladó geographia modern követelményei szerint”.

Az eredeti szerkezet megtartása mellett Czirbusz új fejezeteket is beiktatott a műbe. méghozzá az anthropogeográfiát és a gazdasági földrajzot. Czirbusz c két szakterület jelentőségének a felismerésében már ekkor, középiskolai tanárként úttörő szerepet játszott. A Magyar Földrajzi Társaság Gazdaságföldrajzi Szakosztálya majd csak 1912-ben jött létre. (Az anthropogeográfia és a gazdasági földrajz kiemelt szerepe azzal is összefügg Czirbusz életművében, hogy alapvetően egy politikus és vitatkozó alkat volt. sőt a politikusi pályával is kacérkodott egy időben.)

Az „eloszoltság” (elterjedés) szisztematikus elemzésével Czirbusz sok vonatkozásban megelőzi a nemzetközi folyamatok kibontakozását is. Ismerte a kibontakozó közgazdasági elméleteket, sőt a telephelyelmélet csíráit is. (Czirbusz nevét a magyar regionális tudomány is történeti zászlajára tűzhetné.)

Czirbusz földrajzi felfogásának kardinális szemlélete már itt tetten érhető: „... a földleírás vagy geographia megismerteti velünk a Földet, mint az emberi cselekvés színterét...” a földrajz a természettudományoknak és a történelemnek szerves kapcsolata, az embert kell a teremtés középpontjává helyeznie...”, ..... mennyiben függ az ember a természeti viszonyoktól,... másrészt, mily mértékben bírta magát ezektől emanczipálni?” (I. p. I.).

Czirbusz felfogásában az Ember kérdésköre részben vallási értéktartalmú (Isten a Világot megteremtve az Emberi formálta saját képére), részben pedig racionális elemeket hordozó, a földi élet egésze az Emberről szól. Ezzel az emberközpontú földrajztudományi felfogásával szükségképpen került szembe a természeti földrajz korabeli felfogásával, amelybe az alig, vagy egyáltalán „nem fért be”.

Czirbusz földrajzi felfogásának másik lényegi eleme a hely (toposz), valamint a táj jelentőségének a felismerése. Úgy vélte, hogy a geográfiai tudás jelentős részben térhezkötött, méghozzá különböző jellegű (téregységekhez és tértípusokhoz kötött.

Az egyetemes földrajz feldolgozásakor Czirbusz Magyarország földrajzi problematikáját minden korábbinál szervesebben illesztette be az európai és általános folyamatokba, mind természeti, mind pedig különösen társadalmi földrajzi tekintetben.

A hét kötet egyben a modern magyar tudományos földrajzi szaknyelv megújítása, részben pedig a modern terminológia kialakítása révén megteremtése. Czirbusz ezen belül különös figyelemmel fordult a földrajzi nevek etimológiája felé. A földrajzi nevezéktan kérdésköre élete egészében izgatta.

Egészében véve a Balbi–Czirbusz legnagyobb jelentősége az, hogy egy vidéki középiskolai tanár olyan művet adott a magyar művelt közönség, s részben a geográfus társadalom számára, mely lehetővé tette a földrajztudomány és a Világ sokszínűségének a megismerését.

A „Magyarország a XX. évszázad elején" c. 1902-ben megjelent monográfiájában (amelyet általában nem ismernek, s ezért a bibliográfiák is gyakran rosszul közük a mű címét) Czirbusz túllép korábbi önmagán.

Tudatosan tagolja az ország földrajzát természeti és társadalmi részre. A természeti földrajzi részben feleslegesen bocsátkozik vitákba olyan területeken, ahol ismeretei korlátozottak. Ugyanakkor a természeti földrajzi részben is vannak eredeti megállapításai, amelyekre Ballagi Aladár a művet ismertetve külön felhívta a figyelmet, de az igazi újdonságok és eredetiségek inkább a II. részben (Magyarország gazdasági, társadalmi és helyrajzi leírása) jelentek meg.

Czirbusz természetföldrajzi elemzésének meghatározó újdonsága, hogy a nemzetközi földrajzi tendenciákat követve teljes tudatossággal tájföldrajzi elemzésre törekszik, s természeti tájakat hierarchikus rendszerben (főtáj. táj. altáj) fogalmazza meg. illetve elemzi őket. A tájakat, különösen az Alföldet történetileg változó struktúrájukban ragadja meg.

Számunkra a társadalmi kérdésekhez való hozzáállása a legizgalmasabb: ..Mint a tudomány legszerényebb művelője, nem tartozom semmiféle párthoz, felekezethez, nemzetiséghez egyedül az igazságot keresem....” (p. 4.) Czirbusz „indító képe” nem hízelgő a korabeli állapotokat illetően: „Különösen feltűnő, hogy Magyarországot gazdálkodásának rentabilitása tekintetében még a silányabb földű Ausztria is felülmúlja, hogy vasút és folyóhálózata hézagos, a folyók szabályozása az ármentesítés roppant költségei mellett sem nem szolid, sem nem szakszerű. Városi életünk nincs. Polgárságunk még csak alakulóban van. Társadalmunk mozaik-társadalom, a hagyományos rendiség, nemzetiesség és felekezetiesség szerint tagolt. Kőzjogilag nem haladtunk egy tapodnyival, honvédségünk elosztrákosodott, állami s közös kiadásaink szertelenül emelkedtek, külső kereskedelmünk a régi keretekben maradt" (p. 369.).

Az ország társadalmi - gazdasági struktúrájának elemzését a gazdasági földrajzzal kezdi. Megállapítja, hogy „Magyarország főjövedelme még mindig a földművelés...'', ezért a mezőgazdasági termelés kérdéseit szinte mindenre kiterjedő részletességgel tárgyalja. A tárgyalásba nem csak természeti földrajzi, hanem közgazdasági tényezőket is bevon. A mezőgazdasági struktúra elemzésekor felhívja a figyelmet a súlyos társadalmi összefüggésekre, kapcsolatokra és hatásokra is.

Az ipar és a kereskedelem földrajzi kérdéseinek a tárgyalásakor szintén a társadalmi kérdésekre is tekintettel foglalkozott. Czirbusz úgy láthatta, hogy a „magyar tekintélyeskedett”, hadakozott. politizált, gazdálkodott, nem volt agilis, a mesterségeket és a pénzforgalmat átengedte a jövevény népeknek, korábban a görögöknek, bolgároknak, olaszoknak, a századfordulóra vonatkozóan pedig úgy fogalmazott, hogy a németeket c tekintetben fokozatosan kiszorítják az izraeliták. (A magyarországi zsidósághoz Czirbusz viszonya rendkívül ellentmondásos volt, egyszerre vádolták anti- és filoszemitizmussal) Megállapította, hogy: ..... az ipartelepek földrajzi eloszoltságán meglátszik, hogy ott van nagyobb ipar. hol németek laktak, vagy laknak..." (p. 380.). Ebből a megfogalmazásából az következik, hogy az iparosodás alakulásában Czirbusz egyáltalán nem a természeti földrajzi feltételeket tekintette alapvetőnek, hanem a sajátos etnikai-társadalmi hátterei.

Czirbusz számára a liberális kapitalizmus egyszerre átok és áldás, elemzésében az elszegényedés problematikáját állította előtérbe. Földrajzi munkában korábban alig jelent meg az a fajta társadalmi szemlélet és érzékenység, amely e tekintetben Czirbusz Géza művét jellemezte. (Czirbusz antikapitalizmusa a korabeli szociáldemokrácia felfogását és évrendszerét tükrözi vissza.)

A politikai nemzet kérdését illetően Czirbusz Kossuth nemzetfelfogását tette magáévá, s úgy látta, hogy a politikai nemzet fogalma Magyarországot illetően igenis alkalmazható, mert a lakosság 50%-ánál magasabb a magyarok aránya, s a nemzetiségeket az ezer éves összetartozás tudata fűzi Szent István koronájához.

Czirbusz minden korábbi földrajzi elemzésnél mélyebb képet ad az ország belső demográfiai folyamatainak alakulásáról, s benne a nemzeti, nemzetiségi kérdéskör jelentőségéről. A magyarság statisztikai gyarapodását és a természetes asszimilációi örömmel szemlélte, a magyarságot nem vérségi, nem nyelvi, hanem történeti kategóriákért definiálta. 

A „Néprajzolat" fejezetben kísérletet tett Czirbusz a magyarság és az országlakosok antropológiai jellegzetességeinek a megragadására, s c fejezet a leginkább magán viseli a kor hangulatát, s érzelemvilágát. A magyarokat mind testi, mind pedig lelki tekintetben „túljellemzi". egyes nemzetiségekre (saját szavaival a török) kifejezetten sértő, s nem igazolható minősítő jelzőket aggat. (Czirbusz egészen negatív attitűddel viszonyult a szlováksághoz, pedig családját a reformáció óta a Felvidéken élő családként fogalmazta meg többször.) magyar társadalom" bemutatását az ellentétekre való felhívással kezdi:

„A magyar társadalom egy szóval mondva - mozaik-társadalom, a szélsőségekig degenerált mocskos és csodálatosan felmagasztosult ragyogó charaktereivel" (pp. 423-424.). A társadalmi egyesítés kérdését nehéznek, sőt megoldhatatlannak nyilvánítja Magyarországon. Czirbusz a társadalmi kérdések elemzésén belül regionális táplálkozás- és életmódföldrajzot ad.

Külön érdekessége Czirbusz művének a vallásossággal és műveltséggel kapcsolatos elemzés. Bemutatja, hogy sem a római katolikusoknak, sem pedig a protestánsoknak nem sikerült és nem is sikerülhetett homogén vallású országot teremteni Magyarországból. Magyarországot a pietisták Mária országának nevezik ugyan, de ebben az országban a vallásosság sohasem volt olyan jellegű, mint a szláv vagy román népeknél. A magyarok valláshoz való „toleranciáját" Czirbusz mongol vonásnak tekinti. Czirbusznak mind a római katolikusokat, mind pedig a protestánsokat illetően vannak negatív megjegyzései.

Minden ellentmondásosságával, egyoldalúságával, egyes esetekben sértő megfogalmazásaival, Czirbusz olyan társadalomföldrajzi jellemzést ad a magyar társadalomról, melyet előtte a magyar földrajztudományban senki sem vállalt fel.

Az „Alkotmány és országlás” fejezetben sokszínű politikai földrajzi elemzést nyújt, eljutott az alkotmánytani-közjogi, a választási és a közigazgatási földrajz alapkérdéseinek a felvétéséhez. Czirbusz egész életében érdeklődéssel fordult a magyar államiság problematikája felé (a Magyar Állam c. lapnak évtizedeken keresztül vidéki munkatársa volt), s különösen izgatta a Monarchia belső politikai és földrajzi „egyéniségének” a kérdésköre. Világosan látta, hogy a közjogi kérdések miatt Magyarországon az angol parlamenti felállás nem tud meghonosodni, s a pártrendszer szükségszerűen deformálódik c miatt.

Czirbusz munkájának külön érdekessége a „budget gazdálkodás” (államháztartás) földrajzi kérdéseinek és összefüggéseinek az elemzése. Ebből a szempontból következtetése az, hogy Magyarország egy főre nézve a világ egyik legeladósodottabb országa (fejenként 411 Ft). Kérdésként fogalmazza meg az elemzése eredményét: „No hát, boldog-e a magyar, mikor fülig adós, rosszul étkezik, silány módon ruházkodik, szegényesen lakik, és idejekorán hagyja el „tejjel- mézzel folyó" Kánaánt?” (p. 460.). Ez a kérdésfelvetés idegenül hangzott a századfordulói „boldog béke" időszakában.

A „Chorgraphia” szakítást jelent az ország korábbi, sablonosnak minősített felosztási szemléletével. Czirbusz két egységre (Kárpátokkal beágyazott hegyvidékre, valamint belső központi részre tagolta Magyarországot Az első téregységbe sorolta a Felvidéket (63 ezer km2). Erdélyt és a kél dél-magyarországi kárpáti megyét (79 ezer km2, az utóbbihoz a két Alföldet (100 ezer km2, valamint a Dunántúlt (38 ezer km2).

A regionális elemzésben megőrizte a korábban kialakult szemléleti megközelítéseket, egy tekintetben lépett talán túl elődein, a regionális részben is jelentős teret adott a társadalmi kérdések elemzésének.

Kötetének utolsó fejezete egyfajta összefoglalás, valamint célkitűzés és prognosztika a XX. század egészére vonatkozóan. Czirbusz megítélése szerint újszellemre van szükség, hagyni kell a történeti ábrándozást. A program pedig: figyeljünk a kornak demokrata irányzatára, mely a gazdasági és a kulturális tennivalókat tolja előtérbe." (p. 545.). .Az egész vonalon, állami és társadalmi életűnk összes rétegeiben honosítsák meg a liberalizmust, de ne a személyi, a lelkiismereti, a testületi szabadságnak, jognak, a nemesebb értelemben vett idealizmusnak, humanizmusnak és ethikának lerombolásával, a történeti hagyományok összeírásával. mert a rombolás és gyűlölet sehol a világon gyümölcsöthozó nem volt.(p. 546.).

Czirbusz műve egészében véve jó visszhangot váltott ki a földrajzi közvéleményben, de elhangzottak erős, kritikai bírálatok is. Thirring Gusztávval Czirbusz a Közgazdasági Szemle 1903-as évfolyamában vitatkozott a mű kapcsán. A korszak legtöbb geográfusa felismerte, hogy egy középiskolai tanár megelőzte a „szakköröket" Magyarország modem földrajzának a megírásában. (Ettől kezdve egyfajta irigység vette körül Czirbusz munkáját.)

Czirbusz egyre tudatosabban állította a fizikai földrajz mellé (egyesek ezt úgy értelmezték, hogy azzal szembe) a társadalmi földrajzot. Megértette és hirdette, hogy a Föld csak az emberrel együtt szemlélve lehet totalitás, a földrajzba szervesen monisztikus fölfogást úgy a geográfiában, mint a történelemben, szociológiában és az emberről szóló, vagy emberrel kapcsolatos tudományok egész birodalmában, egész vonalán” (p. I.)

A programnyilatkozatban tudatosan szembefordul a naturalizmussal, a természeti fatalizmussal, világszemléletet illetően a pantbeizmussal. Úgy véli, hogy Ritter kétezer éves „balhiedelmet" újított fel, amikor a természeti fatalizmust (földrajzi determinizmust) visszahozta a földrajzi alapszemléletbe. Czirbusz szembefordul a német földrajzi szemlélettel és a francia emberföldrajzi felfogás felé közelít. Megítélése szerint az emberföldrajz a következőképpen fogalmazható meg:

E = T + K + L, ezzel szemben a szerves élet (biológia) földrajza pedig: B = T ♦ K, ahol B = biológia. E = ember, T = természet. L = lélek. K = környezeti hatás.

Czirbusz tudományos életművének talán legösszetettebb, leginkább többrétegű, értékes alkotása az 1912-ben megjelent földrajztörténeti, földrajzelméleti, földrajzfilozófiai műve. (A mű sajátos módon Teleki 1917-es kötete előzményének tekinthető.) A mű valójában történet- és környezetfilozófiai alkotásként ragadható meg. (Eltekintve azoktól a gyakran sértő minősítő megjegyzésektől, amelyeknek nem lett volna helyük egyáltalán egy tudományos munkában.) Olyan széles földrajzi anyagot foglalt össze, amelyre Magyarországon addig nem volt példa.

Czirbusz elméleti, történeti összefüggésrendszerben vizsgálta a „fatalizmust" (természeti naturalizmust, földrajzi determinizmust, földrajzi materializmust). Elméleti kiinduló pontja, hogy a földrajzi hatások fontosak, de nem abszolút jellegűek. (Isten lehet egyedül abszolút ebben az értelemben csak Czirbusz szerint.) Az embert, a társadalmat nem lehet mentesíteni saját cselekedetei és felelőssége alól. Czirbusz elméletileg valójában világosan állást foglalt a földrajzi posszibilizmus mellett.

Czirbusz egyetemi tanári időszakának legfontosabb alkotása a három kötetes Anthropo-geografia. A három kötet részben szintézis, részben pedig polémia jellegű alkotás. A magyar földrajztörténetben a három kötetet egyfajta „Ratzel-fordításként" szokták megfogalmazni, de erről nincs szó. sőt jó néhány kérdésben Czirbusz élesen szentbe került Ratzel felfogásával. Czirbusz művét a magunk részéről a német és a francia emberföldrajz eredményeinek sajátosan magyar szempontú, szintéziskísérleteként fogalmazzuk meg.

Mind az I. kötetnek (A Fold felületi formáinak hatása), mind pedig a II. kötetnek (Az ember geográfiája) legizgalmasabb részei a földrajzelméleti és filozófiai megközelítések. Czirbusz valóságos földrajz- és környezetfilozófiál teremi a két kötetben, ugyanakkor a részletek elemzésekor sokszor egészen primitív megközelítéseket alkalmaz. (Kritikusai kivétel nélkül ezeket emelték ki.)

A magyar földrajzi irodalomban Czirbusz először tett kísérletet arra, hogy széleskörű nemzetközi irodalmi elemzés után és részben bázisán, megfogalmazza „A társadalmak alakulásának geográfiai fázisai**-t (II. p. 101.). Olyan komplex kísérlet ez, amely mindmáig szolgál tanulságokkal. Az Anthropogeográfiát záró „Geopolitika" kötet jelentős részben államföldrajzi megközelítést hordoz, de a nagytérségi szemlélet is figyelmet érdemel. Czirbusz e kötetben bizonyos folyamatokat antropomorfizál. pl. emberi tulajdonság jegyekkel ruház fel népeket, államokat.

A Geopolitika arról tanúskodik, hogy az idős Czirbusz megértette a társadalom-földrajzi kategóriák és folyamatok dialektikáját, s nem csak megértette, de egyes esetekben kifejezetten látványosan élt is az elemzések lehetőségeivel.

Összegzés

A „Czirbusz-kérdés" a magyar geográfia történetének egyik legsajátosabb vonulata. Meg vagyunk róla győződve, hogy Czirbusz életművének, valóságos eredményeinek részletes feltárása, teljes körű számbavétele a magyar társadalomföldrajz egyik fontos feladata Minden ellentmondásossága, nehézkessége, csapongósága stb. ellenére Czirbusz Géza ténylegesen a magyar társadalomföldrajz megteremtője volt. Czirbusz életművét részben meg kell ismerni, meg kell érteni, de mindenek előtt mind az oktatás, mind pedig a kutatás számára le kell „porolni”.

Czirbusz egy gyorsan, ellentmondásosan átalakuló ország és világ érzékeny, jó megfigyelő elemzője volt. Ország és világképe sok vonatkozásban természetes módon korszakkötött, de jó néhány tekintetben megelőzte korát, egyes vonatkozásokban megítélésünk szerint a nemzetközi földrajztudományt is.

Czirbusz az önmagát akkor is újrafogalmazó földrajztudomány nagy műveltségű, éles eszű és nyelvű alkotó alakja, s azon belül az emberföldrajz kiépítője volt. Emberi habitusa, a társadalomföldrajz legitimálásáért folytatott, gyakran szenvedélyes, durva küzdelme megakadályozta abban, hogy a korszak szakmailag elfogadott, tisztelt vezéralakja legyen. Nem egyedül Czirbusz hibája volt az áldatlan állapotok kialakulása a korszak magyar földrajztudományában.

Czirbusz „temetése” csak mindenre kiterjedő megismerése és értékelése után lehetséges és egyben szükségszerű.